• facebook
 • rss
 • Dwie dekady w koronie

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 04.06.2017 19:26

  Przez ostatnie lata, zwłaszcza od koronacji, Matka Boża nie tylko jest obecna wśród, ale błogosławi i daje tak dużo łask - mówił w bazylice krzeszowskiej ks. dr Józef Lisowski, kanclerz legnickiej kurii biskupiej.

  Dziś w Krzeszowie zakończyły się trzydniowe uroczystości związane z 20. rocznicą koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej. Ich centralnym punktem była sobotnia (03.06) Msza św., której przewodniczył bp Stefan Cichy, biskup-senior diecezji legnickiej. Homilię do wiernych powiedział natomiast ks. dr Józef Lisowski. W swoim słowie nawiązał do dzisiejszego czytania z Ewangelii.

  - Maryja, odpowiadając na pozdrowienie Elżbiety, oddaje cześć Bogu słowami: "Magnificat! Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy!". Tymi słowami Ojciec Święty Jan Paweł II rozpoczął swoją homilię na legnickich polach 2 czerwca 1997 r. (...)

  To dzisiejsze świętowanie 20. rocznicy koronacji tej pięknej ikony która jest przy ołtarzu, to wspaniała okazja, aby popatrzeć na ludzi i na wydarzenia, które przed 20 laty stanęły, aby w sposób jakże uroczysty wobec kilkuset tysięcy ludzi, być świadkami historycznego wydarzenia, gdy Ojciec Święty Jan Paweł II nakładał korony na czcigodny obraz, zarówno na głowę Najświętszej Maryi Panny, jak i na głowę Jej Syna - mówił ks. dr Lisowski.

  Kanclerz legnickiej kurii zwrócił uwagę, że erygując diecezję legnicką Jan Paweł II jako główną patronkę naszej diecezji ustanowił Matkę Bożą Łaskawą.

  - Ten maryjny rys, który już u początku diecezji został wpisany w rzeczywistość naszej diecezji, w sposób szczególny był rozwijany przez jej pierwszego biskupa Tadeusza Rybaka, którego nie tak dawno doczesne szczątki złożyliśmy w katedrze legnickiej - przypomniał. W swojej homilii nie zapomniał także o drugim ordynariuszu legnickiej, bp. Stefanie Cichym.

  - To dzięki niemu te wielkie prace, które się dokonały w czasie jego zarządzania diecezją sprawiły, że dzisiaj przychodzimy do Domus Gratiae Mariae, do Domu Łaski Matki Bożej i odkrywamy to piękno, które było dziełem tych, którzy przed kilkuset laty tworzyli to sanktuarium. Którzy sprawiali, że to sanktuarium przez całe wieki było jakże wspaniałym tronem Matki Bożej - przypomniał.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół