• facebook
 • rss
 • Prezydent docenił inicjatywę

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 01.06.2017 09:46

  Andrzej Duda objął patronatem honorowym uroczystości ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Lubania.

  W liście, jaki z kancelarii prezydenckiej otrzymał Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania, czytamy m. in.:

  "Godne uznania jest zaangażowanie wielu środowisk, instytucji, a przede wszystkim mieszkańców Lubania w inicjatywy związane z przybliżeniem postaci Świętej i działalności Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny w Lubaniu. Ufam, że wszystkie przedsięwzięcia związane z ustanowieniem patronatu nad miastem przyczynią się do integracji i umacniania Państwa lokalnej wspólnoty, a także będą doskonałą okazją do zaprezentowania piękna Lubania i bogatej, wielowiekowej tradycji miasta."

  Ustanowienie patronatu św. Marii Magdaleny nad Lubaniem jest inicjatywą lubańskich społeczników, artystów i wiernych, która po konsultacjach społecznych zyskała wsparcie samorządu.

  Argumentami zwolenników patronatu były m. in. kilkusetletnia działalność w mieście zgromadzenia sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty jako elementu łączący i integrujący losy miasta, umocowany w dokumentach historycznych patronat św. Marii Magdaleny nad mieszkańcami, którzy widzieli w świętej orędowniczkę, oraz rozpoznawalność postaci patronki, liczne odniesienia w kulturze i sztuce, patronaty nad zawodowymi i społecznymi grupami, których działalność związana jest z miastem.

  Wniosek ten w 2015 r. zaakceptowały władze kościelnych, po czym został on skierowany do Stolicy Apostolskiej, skąd w lipcu ub. roku przyszła pozytywna decyzja. Oficjalne obchody ustanowienia patronatu zaplanowane są na 24 września.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół