• facebook
 • rss
 • O Chińczykach, Mongołach i hutongach

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 19.05.2017 12:26

  Podczas 297. Spotkania członków i sympatyków Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 był prof. Henryk Goik, autor znakomitej publikacji "Chińskie przystanki", opisującej Państwo Środka z perspektywy zaledwie... ośmiu dni pobytu.

  - Pierwsze, co przychodzi na myśl po przyjeździe na lotnisko, zbudowane na potrzeby igrzysk olimpijskich w 2008 r., to słowa: gigantyczne, wielkie, ogromne, przytłaczające. Przy tym mnóstwo budynków i miejsc w ogóle nie wykorzystywanych, pustych.

  Potem zwiedzaliśmy hutongi, rodzaj szczelnie połączonych ze sobą domków i wąskich uliczek, zapełniających całe kwartały chińskich miast. Ich proweniencja jest mongolska. Ten rodzaj zabudowy przyniosła tu ta sama dynastia mongolska, która dokonała takich spustoszeń w Legnicy w 1241 roku - mówił prelegent.

  Prof. Goik jest prawnikiem, nauczycielem akademickim, były ambasadorem naszego kraju w Laosie, pisarzem, podróżnikiem i autorem wielu wystaw fotograficznych. Był już gościem DLP ’90 w lutym 2015 r. również z wykładem o tematyce dalekowschodniej.

  Spotkanie jak zwykle poprzedziła Msza św. w intencji zmarłego w marcu br. ks. Henryka. Kietlińskiego, wykładowcy w seminarium w Ołtarzewie, promotora misji, konsultora generalnego w Rzymie i prowincjała polskiej prowincji pallotynów.

  Ks. Kietliński był także założycielem Instytutu Teologii Apostolstwa przy ATK (obecnie UKSW), postulatorem spraw kanonizacyjnych błogosławionych ks. Józefa Stanka SAC i ks. Józefa Jankowskiego SAC oraz beatyfikacyjnych sześciu innych męczenników za wiarę, duszpasterzem środowisk kombatanckich w Warszawie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół