Nowy numer 13/2024 Archiwum

O pieniądzach i miłosierdziu

- Dlaczego ludzie są biedni? Bo nie mają pieniędzy. Biednym trzeba dać pieniądze, a przestaną być biedni - dowodził Szymon Hołownia podczas serii spotkań z mieszkańcami dolnośląskich miast.

- On zaczynał od tego, że dawał potrzebującym śniadanie. Dlaczego śniadanie? Żeby nie pili na czczo - przypomniał gość spotkania. 
Wiele miejsca zajęły pytania dotyczące książek Hołowni, zwłaszcza „Święci codziennego użytku” oraz „36 i 6 sposobów na to, jak uniknąć życiowej gorączki, czyli Katechizmu według Szymona Hołowni”. Uczestnicy spotkań pytali m. in. o to, jak mają traktować świętych w codziennym życiu. 

- To były osoby z krwi i kości, nie jakieś wydmuszki. Jednych można lubić innych nie. Tak samo, jak nie z każdym chcemy się kolegować, bo nam się z różnych powodów nie podobają. Książka „Święci codziennego użytku” to nie konstrukcja, ale dekonstrukcja świętych. Ja odzieram ich z legend, żeby pokazać człowieka - wyjaśniał Szymon Hołownia. Później jednak rozmowa wróciła do kwestii pomocy innym, miłosierdzia i tego, co w tym wszystkim szwankuje.

- Obecnie wiemy, że każdy człowiek na ziemi może otrzymać dziennie 2800 kalorii. Zasoby ziemi są też na tyle duże, że gdyby ich wartość podzielić pomiędzy ludzi, każdy mógłby mieć milion dolarów. Bóg tak urządził świat, że możemy mieć wszystkiego pod dostatkiem. Więc dlaczego ciągle jest głód? Dlaczego są ludzie biedni i bezdomni? Ja nie mówię: rozdajcie co macie, a świat będzie lepszy. Mówię –zmieńcie siebie, proporcje w podejściu do swojego życia - apelował gość spotkania. Pytano  o modlitwę „koralikową” oraz przykład Rysia, który w jednej z książek Hołowni codziennie z boiska idzie do kościoła, gdzie mówi: „Cześć przyszedł Rysiu”. A kiedy Rysiu umierał, zobaczył przed sobą postać, która powiedziała: „Cześć przyszedł Jezus”. 

- Najważniejsze, że się z Nim znacie. Że umiecie Go rozpoznać. Bo może On nie będzie wyglądał jak rzeźba ze Świebodzina, ale np. jak żebrak? Św. Augustyn mówił: „Boję się przechodzącego Boga”. Że nie rozpozna Jezusa w przechodzących ludziach - przypomniał Szymon Hołownia. O modlitwie „koralikowej”, polegającej na przekładaniu paciorków i powtarzaniu słowa Jezus, zapewniał, że to nie żadna mantra, tylko wyznanie wiary. - Słowo Jezus oznacza „Bóg zbawia”. Powtarzanie tego imienia dziesiątki, setki, tysiące razy zmieni nasze życie. Nie sprawi, że zmieni się świat wokół nas, ale że my się zmienimy - zapewniał. 

Szymon Hołownia Od czterech lat ponownie jest dziennikarzem „Rzeczpospolitej”. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich (m. in. Grand Press). Nagrodzony „Ostrym Piórem” i nagrodą „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. W ub. r. został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy