• facebook
 • rss
 • Pomocnicy kapłanów

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 29.04.2017 06:53

  Tylko raz na dwa lata odbywa się w diecezji legnickiej ta podniosła uroczystość.

  W ostatni piątek kwietnia, podczas wieczornej Eucharystii w legnickiej katedrze pw. Świętych Piotra i Pawła, biskup Zbigniew Kiernikowski pobłogosławił 84 młodzieńcom, którzy będą pełnili funkcję ceremoniarzy.

  Od tamtej chwili młodzi mogą już niejako oficjalnie posługiwać w swoich parafiach. Mogą pomagać w przygotowaniu i podczas samej liturgii. To wielka i odpowiedzialna rola. Dlatego dopuszczenie do błogosławieństwa było następstwem zdania odpowiedniego egzaminu, a wcześniej - rocznego kursu. Podczas niego lektorzy i ministranci poznawali Pismo Święte, dokumenty Kościoła odnoszące się do liturgii, formowali się na weekendowych zjazdach.

  - Na kursie dowiedziałem się bardzo wielu ciekawych rzeczy. Wśród nich najbardziej spodobała mi się obsługa mszału - mówi Ernest Wideł z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Jaworze.

  Krzysztof Kaczkowski z par. pw. św. Marcina w Jaworze mówi, że pełnienie funkcji ceremoniarza było jego marzeniem. - Służę przy ołtarzu od dawna. Chcę dbać o liturgię, bo uważam, że powinna być przygotowana i sprawowana jak najstaranniej - mówi chłopak.

  - Ceremoniarz ma dbać w parafii o piękno liturgii - mocno podkreśla ks. Przemysław Durkalec.

  Nowi ceremoniarze pochodzą z m.in. parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bogatyni, pw. Narodzenia NMP w Karpaczu, pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach, pw. Świętych Piotra i Pawła w Legnicy, pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach, pw. św. Maksymiliana Kolbego w Osiecznicy, pw. św. Józefa w Legnicy, pw. Narodzenia NMP w Lubinie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół