• facebook
 • rss
 • Wichura zerwała dach w szkole. Lekcje odwołane

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 03.03.2017 09:42

  Wczoraj w południe nad Wleniem przeszła gwałtowna wichura. Wiatr zerwał część dachu z hali sportowej i uszkodził dach szkoły. Dziś odwołano zajęcia w szkole i przedszkolu. Strażacy zabezpieczyli teren.

  - To trwało nie dłużej, jak 3-4 minuty. Siła wiatru była tak wielka, że chyba nikt nie pamięta tak potężnego huraganu - opowiadają pracownicy Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej we Wleniu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. - Właśnie zadzwonił dzwonek na przerwę i dzieci opuszczały halę sportową - relacjonują.

  W budynku szkoły mieści się także przedszkole, dziś zamknięte. Zerwany dach hali sportowej uszkodził okoliczne drzewa. Teraz sytuacja jest już pod kontrolą. Strażacy i pracownicy szkoły sprzątają teren wokół hali.

  - Nasze zastępy były tu jako pierwsze. Zadbaliśmy o ewakuację dzieci, potem zabezpieczaliśmy zerwane fragmenty dachu i wentylatorów z hali sportowej. Teraz wszystko jest już bezpieczne, a dach przykryty folią - relacjonuje Tomasz Buciak, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej we Wleniu.

  Dziś trwać będzie szacowanie strat, jakie wyrządziła kilkuminutowa wichura. Jak zapewniono nas w Zespole Szkół, władze i służby robią wszystko, by dzieci mogły bezpiecznie wrócić w poniedziałek na zajęcia.

  Podobne wichury, choć o mniejszej sile, wystąpiły wczoraj lokalnie na obszarze całego Dolnego Śląska, m. in. w Legnicy i Jaworze. Strażacy interweniowali w sumie ponad sto razy.

  Michał Mercik, dyżurny synoptyk w Biurze Prognoz Meteorologicznych (BPM) we Wrocławiu mówi, że takie zjawiska nie należą do rzadkości, choć tym razem siła wiatru rzeczywiście była duża.

  - Przez nasz region przechodził chłodny front na który nałożyło się zjawisko konwekcji, której towarzyszy lokalne spiętrzenie chmur. To właśnie wywołuje tak silny wiatr - tłumaczy. W tym tygodniu BPM nie przewiduje już tak gwałtownych zjawisk pogodowych, choć możliwe są lokalnie burze i opady gradu.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół