• facebook
 • rss
 • Apel o pomoc Aleppo

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 02.03.2017 16:49

  Dolnoślązacy pokazali, że potrafią i chcą pomagać ponad podziałami religijnymi i społecznymi.

  We Wrocławiu bp Zbigniew Kiernikowski wziął udział w podpisaniu wspólnej deklaracji przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich, przedsiębiorców i samorządowców o pomocy dla chorych i cierpiących w szpitali św. Ludwika w Aleppo.

  Inicjatywa tej akcji wyszła od metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego. Całość prowadzona jest wraz z Papieskim Stowarzyszeniem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które niesie pomoc w 146 krajach świata.

  Sygnatariuszami projektu są: abp Józef Kupny - metropolita wrocławski; abp Jeremiasz - biskup diecezji wrocławsko-szczecińskiej Kościoła Prawosławnego; bp Ignacy Dec - biskup świdnicki; bp Zbigniew Kiernikowski - biskup legnicki; bp Włodzimierz Juszczak - biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego; bp Waldemar Pytel - biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

  Jak przyznał arcybiskup Kupny, jest to akcja wszystkich ludzi dobrej woli na Dolnym Śląsku. Akcja będzie miała charakter zbiórki pieniędzy na odbudowę szpitala i będzie się nazwać „Dar dla Aleppo”.

  - Dolny Śląsk daje przykład Polsce, jak można mądrze i roztropnie pomagać. Wiemy, że sprawa uchodźców jest upolityczniona. Niektórzy próbują zbijać na tym kapitał polityczny, co jest wielką nieuczciwością. Ci ludzie już wystarczająco dużo wycierpieli, żeby stawać się przedmiotem gry - mówił podczas uroczystości ks. prof. Waldemar Cisło z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

  Co prawda w Syrii walki troszkę zelżały, jednak ludność cywilna ciągle cierpi. Nie ma pracy, a co za tym idzie pieniędzy na podstawowe produkty. Tym bardziej na lekarstwa. Szacunkowe obliczenia organizacji humanitarnych wskazują, że nawet około 3 mln mieszkańców musiało zmienić miejsce zamieszkania.

  - Kościół, co trzeba mocno podkreślić, w takich rejonach jak Irak czy Syria staje się wszystkim: punktem wydawania żywności, szpitalem, miejscem wszelkiej pomocy. Dzięki inicjatywie „Dar dla Aleppo” pomagamy wszystkim. Jeśli przyjdzie muzułmanka z dzieckiem potrzebująca pomocy, nie odmówimy jej wsparcia, nie każemy jej najpierw ochrzcić. Tej wzajemności nie ma niestety w ośrodkach dla muzułmanów. Ale my niesiemy to piękne przesłanie pomocy wszystkim jako chrześcijanie - tłumaczył prof. Waldemar Cisło.

  Do akcji "Dar dla Aleppo" można się włączyć, wysyłając SMS 72405 o treści RATUJE, uczestnicząc w piknikach i festynach lub przesyłać datki na konto 63102049000000850230555762 z dopiskiem “Dar dla Aleppo”.
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół