• facebook
 • rss
 • Prezydent Duda: Jestem dumny z tej inwestycji

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 20.01.2017 18:02

  Prezydent uczestniczył dziś w otwarciu nowej linii produkcyjnej w hucie miedzi "Głogów". - Uruchomienie tej inwestycji to przełom dla Głogowa, dla KGHM, dla Polski. (...) Ja jestem z niej dumny, wyobrażam sobie, jak państwo muszą być dumni - powiedział.

  Huta miedzi "Głogów" może pochwalić się uruchomionym dzisiaj piecem zawiesinowym i elektrycznym. To największa tego typu instalacja na świecie.

  Przy jej uruchomieniu obecny był prezydent Andrzej Duda, który specjalnie w tym celu został zaproszony na halę produkcyjną, gdzie dokonano pierwszego spustu miedzi z nowego pieca.

  Prezydent przeciął wstęgę, a bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, odmówił modlitwę i poświęcił urządzenie. Andrzej Duda powiedział wiele ciepłych słów pod adresem tych wszystkich, dzięki którym uruchomiono nowy piec zawiesinowy.

  - Jestem pewien, że dzisiejsza data dołączy do wszystkich poprzednich dat kluczowych w dziejach tej huty i KGHM - powiedział. Prezydent odniósł się także w swoim przemówieniu do historii Głogowa, począwszy od obrony Głogowa w 1109 roku, po zniszczenia wojenne w 1945.

  Znał także dobrze poszczególne etapy budowy huty "Głogów" od 1971 roku do dziś, co wzbudziło uznanie słuchaczy. Później skupił się na oddanej dzisiaj inwestycji.

  - Polska Miedź to przemysł, który się rozwija, który ma światowe ambicje. To jest to, czego potrzebuje Polska, polska gospodarka i polskie społeczeństwo. (...) Chcemy, żeby Polska była państwem silnym. Chcemy, żeby Polska była państwem zamożnym, dostatnim. Zamożność i dostatniość tych państw, które już ją osiągnęły, opiera się na własnym mocno osadzonym przemyśle, który jest w stanie zarazem generować innowacyjność. Przemyśle, który przynosi wysoki dochód państwu. Ja jestem z niej dumny, wyobrażam sobie, jak państwo muszą być dumni. Jestem ogromnie szczęśliwy i życzę państwu wszystkim powodzenia, życzę sukcesów KGHM-owi, życzę także osobistego i zawodowego sukcesu każdemu z państwa - mówił prezydent w hucie "Głogów".

  Nowa inwestycja kosztowała KGHM siedem lat pracy i ponad 2,5 mld zł. Dzięki oddanej dziś do użytku instalacji, której głównym elementem jest piec zawiesinowy, zmniejszą się koszty produkcji miedzi oraz emisja gazów szkodliwych dla środowiska.

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół