• facebook
 • rss
 • Dzwonek dla Pankracego

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 14.01.2017 14:58

  Jeleniogórska szkoła potrzebuje naszej pomocy. Oto przepis na jej wsparcie.

  Jeleniogórska organizacja pozarządowa Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, które prowadzi w mieście Katolickie Publiczne Gimnazjum u św. Pankracego, ruszyło właśnie z niezwykle ciekawą i wartościową inicjatywą.

  Powstałe zaledwie pięć lat temu stowarzyszenie remontuje budynek po byłym Kolegium Jezuickim przy ul. Mikołaja Kopernika.

  Tutaj formalnie znajduje się siedziba ich gimnazjum, które jest jedyną katolicką szkołą w całym regionie. Tymczasowo, uczniowie uczą się w pomieszczeniach przy parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach.

  - Szykujemy się do podpisania umowy o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na prace, których koszt oszacowano na niespełna 2,5 mln zł. Otrzymamy prawie 1,9 mln zł, pod warunkiem, że sami wniesiemy brakujące 571 tys. zł - mówi Mariusz Gierus, prezes Stowarzyszenia.

  Stowarzyszenie tych pieniędzy nie ma. Dlatego uruchomiło akcję „Dzwonek dla Pankracego”. Na ich stronie internetowej (dzwonekdlapankracego.pl) można zapoznać się ze szczegółami akcji i wpłacać nawet drobne sumy pieniędzy na rzecz remontu.

  Jest to rodzaj zbiórki, który nosi angielską nazwę fundraising. Polega on na tym, że ludzie mogą wspierać pewne działania organizacji pozarządowych, wpłacając pieniądze na zaproponowane przez organizację pomysły i różne cele społeczne. Proponowane kwoty oscylują od 30 zł do nawet 1000 zł.

  - To szeroko rozumiane zbieranie środków na cel zaproponowany przez organizację pozarządową. Jest to swoiste szukanie inwestorów nie po to, by inwestycja przyniosła zysk, lecz jest to inwestowanie w idee oraz w wartości ponadczasowe, a przede wszystkim społecznie użyteczne. Nie przynosi zysku materialnego, ale duchowy. Jest to forma społecznego zaangażowania. To czy dane społeczeństwo osiąga poczucie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa finansowego, widać szczególnie po zaangażowaniu w filantropię. W odpowiedzialną pomoc dla tych, którzy nie mają jeszcze osiągniętego tego bezpieczeństwa - mówi Mariusz Gierus.

  Jeżeli uda się zebrać pieniądze i ruszyć z remontem, to pierwszy dzwonek „u Pankracego” zabrzmi 1 września 2018 roku.

  Jest to potrzebne, bo plany Stowarzyszenia są ambitne, ale rzeczywistość wymaga większego wysiłku i zaangażowania niż pierwotnie zakładano.

  A wszystko w poczuciu społecznej odpowiedzialności nie tylko za obecne, ale i przyszłe pokolenia. Z roku na rok chętnych do gimnazjum katolickiego w Jeleniej Górze nie brakowało.

  W związku z wchodzącą w życie reformą oświaty, od września 2017 roku Stowarzyszenie rozpocznie zajęcia również w publicznej katolickiej szkole podstawowej oraz szkole na poziomie licealnym. Kandydaci oraz ich rodzice już interesują się naborem do tych placówek. Potrzeba będzie więc kolejnych pomieszczeń.

  To że organizacja potrafi dobrze zagospodarować powierzane im pieniądze na remont Kolegium pokazuje to, że z programów wsparcia z m.in. Ministerstwa Kultury, Fundacji Polska Miedź i miasta Jelenia Góra, otrzymali już prawie 2 mln zł, z czego sami dołożyli do tego własne ponad 500 tys. zł.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół