• facebook
 • rss
 • O wolności i solidarności

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 17.10.2016 13:25

  - To nie przypadek, że z pnia chrześcijańskiej Europy wyrosło wszystko to, co dziś dla świata jest wielkie, potrzebne i błogosławione. Tymi wartościami są m. in. wolność i solidarność - powiedział Kornel Morawiecki, gość sesji.

  Działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, współzałożyciel „Solidarności Walczącej” a obecnie marszałek senior Sejmu VIII kadencji, przyjechał do Lubina z wykładem „Wolni i solidarni”. Odniósł się w nim m. in. do słynnego zdania „kochaj i czyń co chcesz” wypowiedzianego przez św. Augustyna.

  - „Czyń co chcesz”, to jest wolność. A „kochaj”, na poziomie bardziej zbiorowym, powszechnym, to jest solidarność - tłumaczył Kornel Morawiecki. Prelegent znajdował silny związek pomiędzy augustynowym zawołaniem sprzed 15 wieków, a wymyśloną przez siebie (jak twierdzi pod natchnieniem Ducha Świętego) dewizą „Wolni i solidarni”, która w 1982 r. stała się symbolem „Solidarności Walczącej”.

  - Zdawaliśmy sobie wówczas sprawę z tego, że ta solidarność jest kontynuacją miłości, którą Jezus nam nakazał, ale też którą uosabiał. Bo cały jego pobyt na ziemi był miłością. Ta miłość pomagała nam, ludziom wyrosłym z pnia chrześcijańskiej cywilizacji, w wolności szukać prawdy - mówił do uczestników spotkania Kornel Morawiecki.

  Spotkanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz legnicki. On też wygłosił do zgromadzonych homilię, a później słowo wstępne do sesji. Zwrócił w nim m. in. uwagę, że działanie Akcji Katolickiej musi mieć zawsze na uwadze zbawienie całości, a nie pojedynczego człowieka.

  - Akcja, to działanie, stworzenie dzieła. Jak słyszeliśmy to w refrenie psalmu responsoryjnego: Bóg zlecił swojemu Synowi władzę nad całym swoim dziełem. To dzieło jest powszechne, katolickie. To jest takie działanie, które nie jest wyrywkowe, ale mające na uwadze całe dzieło zbawcze dla dobra człowieka - powiedział bp Zbigniew.

  Sesja Papieska odbyła się w auli parafialnej. Przybyłych gości przywitał Jan Zimroz, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej (DIAKDL).

  - Już po raz piętnasty, jako organizatorzy Sesji Papieskiej, stajemy wobec potęgi myśli i słowa św. Jana Pawła II. Wraz z całą Polską, świętującą Dzień Papieski, chcemy oddać hołd naszemu wielkiemu świętemu rodakowi - powiedział J. Zimroz.

  Podczas sesji wręczono okolicznościowe medale osobom, którym idea wolności i solidarności jest szczególnie bliska. Przyznano je Czesławowi Jacusiowi, Tadeuszowi Borysiakowi, Józef Czyczerskiemu, Bogdanowi Nucińskiemu i Kornelowi Morawieckiemu. Medal przyznane przez DIAKDL wręczał bp Zbigniew Kiernikowski.

  Po przerwie oraz modlitwie na Anioł Pański, rozpoczął się panel dyskusyjny zatytułowany „Czy możliwa jest wolna Europa bez solidarności narodów”, który moderował ks. dr hab. Jan Klinkowski. W sesji wzięli także udział Ewa Szymańska, posłanka na Sejm z ramienia PiS, oraz Stanisław Gebhardt, prezes Fundacji Odbudowy Demokracji im. Jana Paderewskiego.

  Organizatorem sesji, która odbyła się w sobotę (15.10) w parafii pw. św. Jana Sarkandra w Lubinie, był Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół