• facebook
 • rss
 • Odpust u św. Jadwigi

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 16.10.2016 19:17

  Bp Marek Mendyk zainaugurował Rok Jadwiżański w diecezji legnickiej.

  ​Eucharystią w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, patronki Śląska, w bazylice mniejszej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu bp Marek Mendyk rozpoczął w diecezji legnickiej Rok Jadwiżański. Liturgia odbyła się w niedzielę 16 października 2016 roku i było jednocześnie Mszą świętą odpustową tej parafii. Rok Jadwiżański będą przeżywały wszystkie trzy diecezje wchodzące w skład metropolii wrocławskiej. W marcu 2017 roku przypadnie 750. rocznica wydania przez papieża Klemensa IV bulli kanonizacyjnej. 

  Rok Jadwiżański będzie w Legnickim Polu świętowany szczególnie, ponieważ w przyszłym roku przypada w diecezji legnickiej 25. rocznica jej powołania oraz 20. rocznica pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II. To pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak sprowadził do Legnickiego Pola relikwie świętej i utworzył sanktuarium.

  Warto nadmienić bogatą spuściznę Jadwigi dla np. Nowogrodźca czy też samej Legnicy. Ona też była matką Henryka Pobożnego, który poniósł śmierć w obronie chrześcijaństwa.

  Bardzo prawdopodobną teza zakłada, że bez tej świętej nie moglibyśmy się cieszyć naszym diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Teza ta zakłada, że jest wiele przesłanek świadczących o tym, że ten cudowny wizerunek przywędrował tutaj w posagu ślubnym księżnej.

  W diecezji legnickiej znajduje się aż 11 parafii posiadających wezwanie świętej Jadwigi m.in. w Legnicy, Złotoryi, Zgorzelcu, Gryfowie Śląskim, Lubaniu oraz Miłkowie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół