• facebook
 • rss
 • Rady usłyszały porady

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 15.10.2016 12:50

  - Jesteście potrzebni na wszystkich etapach życia Kościoła - mówił biskup Zbigniew Kiernikowski.

  W sobotnie południe w Centrum Spotkań im. Św. Jana Pawła II w Legnicy spotkali się członkowie rad parafialnych z kilkudziesięciu parafii diecezji legnickiej. Była to kontynuacja majowego spotkania. Wówczas, pierwszy raz po tegorocznych wyborach do rad, które zarządził biskup, zebrali się ich przedstawiciele. Ale frekwencja była wtedy niewielka.

  - Tematem wiodącym jest rola rad parafialnych w życiu parafii. Będzie mówił o tym biskup na podstawie dokumentów II Soboru Watykańskiego - mówi ks. Bogusław Wolański, dyrektor wydziału duszpasterskiego Legnickie Kurii Biskupiej.

  - Bardzo zależy mi na tym, żeby rady były świadome kim są w parafii i żeby współdziałały jako przedstawiciele tej wspólnoty parafialnej. Żeby też były pośrednikami między proboszczem a wspólnotą, a także między nimi a biskupem - rozpoczął wykład biskup.

  Hierarcha pokazał rolę wspólnoty na tle historii zbawienia, co miało pomóc usytuować członków rad w kontekście rzeczywistości Kościoła.

  - Dzisiaj jesteśmy narażeni na to, że będziemy myśleli, że Kościół to jest władza, która rządzi, a my jesteśmy nie wiadomo kim. Mnie zależy, by parafianie mieli poczucie podmiotowości. Żeby była świadomość, że jako świeccy jesteśmy Kościołem. To wspólnota, która ma głowę niezależną od nas. To wspólnota, w której komunikuje się życie. Rady są więc potrzebne na wszystkich etapach. Żeby nie było tak, że ktoś nami rządzi, a my mamy tylko to ślepo wykonywać. Wszystkich dotyka Duch - mówił bp Zbigniew Kiernikowski.

  Wśród zasiadających byli wierni z Jeleniej Góry, Legnicy, Mirska, Świerzawy, Lubina.

  - Jesteśmy tutaj po raz trzeci. Pierwszy raz przyjechaliśmy za namową proboszcza. To było kilka lat temu. Spodobało nam się to, co tutaj usłyszeliśmy. Od tamtego czasu działamy trochę odważniej w parafii. Udało nam się m.in. zorganizować pielgrzymki czy nawet zabawę dla dorosłych - mówią Aneta Schmidt oraz Jerzy Mikut z parafii pw. św. Józefa w Olszynie.

  - 10 lat temu rady istniały w około 10-20 proc. parafii. Dzisiaj są już we wszystkich. Sami księża mówią o tym, że te wspólnoty dużo wnoszą do życia parafii. I nie tyle chodzi tu o stronę ekonomiczną, co duszpasterską - mówi ks. Bogusław Wolański.

  Zebrani usłyszeli też o działalności Rady Katolików Świeckich działającej przy biskupie legnickim. O tym opowiedział Stanisław Andrzej Potycz, zapraszając rady parafialne do współpracy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół