• facebook
 • rss
 • Trwa remont w Kościele Pokoju

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 12.10.2016 15:48

  Kasetony z ornamentami roślinnymi na stropie świątyni nie były odnawiane od ponad 150 lat. Teraz zajęli się nimi konserwatorzy z Torunia. To kolejny etap, rozpisanych na wiele lat, prac renowacyjnych.

  Jak wyjaśnia Aniela Pietruszczak, menadżer Kościoła Pokoju w Jaworze, obecnie prace konserwatorskie polegają na przywróceniu do dawnej świetności kolejnych kasetonów na suficie świątyni. Prace rozpoczęto pod koniec sierpnia.

  - Specjaliści pod kierunkiem Krzysztofa Owsianego, będą pracowali jeszcze przez co najmniej tydzień. W tym czasie odrestaurują od 3-4 przęseł sufitu. To kolejny, trzeci już etap renowacji w Kościele Pokoju. Na obecnie prowadzone prace otrzymaliśmy 400 tys. zł z ministerstwa kultury. Ile lat potrwa realizacja całego projektu, zależeć będzie od dostępności kolejnych funduszy - tłumaczy Aniela Pietruszczak.

  Kościół Pokoju w Jaworze zbudowano w latach 1654-1655, w wyniku Pokoju Westfalskiego, kończącego wojnę 30-letnią. Powstały wtedy trzy podobne konstrukcje: w Świdnicy, Głogowie i Jaworze.  

  Wszystkie Kościoły Pokoju musiały być zbudowane z materiałów nietrwałych, takich jak drewno, słoma i glina. W ten sposób powstały nowatorskie pod względem architektonicznym, nieznane w innych częściach Europy świątynie, do dziś zachwycające swoją architekturą i ornamentyką.

  Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Trzeci z Kościołów Pokoju, tzw. Schifflein Christi w Głogowie, został zniszczony podczas ostatniej wojny, kiedy Niemcy ogłosili to miasto twierdzą.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół