• facebook
 • rss
 • Żeby być lepszym człowiekiem...

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 09.10.2016 19:37

  16. Dzień Papieski obchodzony był w diecezji legnickiej wyjątkowo uroczyście. Mszom św. towarzyszyły rajdy, pielgrzymki i okolicznościowe spotkania. - Pamiętamy Janie Pawle II o Twoim wezwanie, żeby być lepszymi ludźmi - mówiła jedna z młodych uczestniczek pielgrzymki na zamek Chojnik.

  Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, należącym do parafii pw. św. Marcina w Jeleniej Górze-Sobieszowie.

  Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Bakes, diecezjalny duszpasterz Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza. Obecny był także m. in. ks. Przemysław Durkalec, diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej, ks. dr Adam Lasek, proboszcz parafii św. Marcina, oraz ks. Grzegorz Niwczyk, który wiosną tego roku wraz z Danielem Prusem przeszedł pieszo z Jeleniej Góry do Rzymu.

  Po Mszy św. uformowaną i karną kolumną, uczestnicy pielgrzymki na Chojnik wyruszyli w drogę. W pielgrzymce udział wzięli głównie ludzie młodzi i młode małżeństwa z dziećmi.

  Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego pątnicy podzielili się na grupy i wyruszyli pod górę. Po drodze wszyscy rozważali stacje Drogi Krzyżowej. Jak powiedziała Katarzyna Gielert z 2. Gromady Jeleniogórskiej SHK Zawisza, głównym celem każdej pielgrzymki na Chojnik jest rozważanie nauk Jana Pawła II.

  - Idziemy przecież tym samym szlakiem, którym on szedł razem ze swoimi studentami. Dzięki temu, że idziemy przez przepiękne okolice, dzieci mogą modlić się na łonie natury, doświadczać Pana Boga przez piękno, które je otacza. Jan Paweł II nauczył nas przecież, że pana Boga można spotkać w bliskości przyrody - przypomina.

  Pielgrzymka na Chojnik to nie nowina dla zawiszackiej braci. Skauci Europy rozpoczęli je zanim jeszcze ogłoszono pierwszy Dzień Papieski. Po raz pierwszy jednak wzięli w niej udział lektorzy z naszej diecezji.

  Na szczycie wszyscy zatrzymali się przed tablicą upamiętniającą pobyt na Chojniku Jana Pawła II. O tym, jak ważna jest pamięć o polskim papieżu mówiły dzieci, np. kilkuletnia Hania Ostojewska czy Patrycja Czuczwa, obie z 2. Gromady Wilczków SHK Zawisza przy parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze.

  - Papież Jan Paweł II tak jak my, bardzo lubił chodzić w góry. Tu się też modlił z młodzieżą. My teraz idziemy jego śladami i uczymy się przez modlitwę i przez to, że jesteśmy skautami, jak być lepszym człowiekiem - mówiły dziewczęta. Pielgrzymka na Chojnik zakończyła się harcerskim ogniskiem.

  Uroczyste Msze św., zawody, sportowe, akademie, apele pamięci i okolicznościowe spotkania związane z Dniem Papieskim, odbywały się w całej diecezji legnickiej.

  W Legnicy, w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, na Mszy św. odprawianej przez bp. Marka Mendyka, spotkali się przedstawiciele wszystkich szkół w diecezji, noszących imię Jana Pawła II. We wszystkich parafiach zbierano także datki na Dzieło Nowego Tysiąclecia - fundację wspierającą uzdolnioną młodzież z ubogich rodzin.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół