• facebook
 • rss
 • Sztuka na peronie

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 01.10.2016 21:35

  Na legnickim dworcu PKP można zobaczyć coś, co trudno opisać słowami.

  Na dworcu kolejowym PKP w Legnicy w sobotę wieczorem zaroiło się od artystów i miłośników sztuki. Zwłaszcza tej, która nawiązuje do wiary. W dwóch pomieszczeniach zawisły i stanęły obrazy oraz rzeźby dolnośląskich artystów. Otwarta została bowiem wystawa "Wiara w kulturze". ​Prezentowane dzieła powstały w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, który to tytuł w 2016 r. piastuje Wrocław, 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Wystawa była już prezentowana w kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu.

  Otwarcia wystawy dokonał bp Zbigniew Kiernikowski. - Mogę tylko wyrazić radość z tego wydarzenia. Każde spotkanie ze sztuką uskrzydla. Największym artystą, tym, który dokonuje największej sztuki, jest sam Stwórca. I my w tym mamy udział. Dobra sztuka zawsze czerpie z Jego prawzoru, harmonii, głębi myśli, znaków. Wszystko po to, by człowiek był bardziej dotknięty wymiarem duchowym, widział ponad to, co materialne i interesowne, przez nas uchwytne i nad czym mamy władzę - mówił biskup.

  Na wystawie można zobaczyć prace m.in. Artura Globusa, Stanisława Gnacka, Jerzego Jakubowa, Grzegorz Niemyjskiego czy Mirosława Struzika. - Artyści tworzący na tę wystawę wywodzą się z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz duszpasterstwa środowisk twórczych - mówiła Wanda Linowska, organizatorka wystawy w ramach fundacji imienia Alfreda Poznańskiej.

  Do wystawienia prac o tematyce wiary i religii na dworcu w Legnicy zachęcała biskupa legnickiego istniejąca przy nim Rada Katolików Świeckich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół