• facebook
 • rss
 • Odkurzony św. Maternus

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 14.09.2016 21:20

  Lubomierz znalazł sposób na celebrację patrona miasta.

  Parafia w Lubomierzu za patrona ma św. Maternusa. Rzadko się o nim mówi w Kościele, zwłaszcza że jego wspomnienie liturgiczne wypada 14 września, a wówczas na pierwszy plan wysuwa się święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Mieszkańcy znaleźli jednak sposób na jego uczczenie. I właśnie 14 września odbył się drugi przemarsz uczniów miejscowych szkół, mieszkańców oraz zaproszonych gości z Niemiec poprzebieranych w stroje z epoki św. Maternusa. Dodatkową okazją była 725. rocznica nadania praw miejskich Lubomierzowi.

  Początek świętowania to Eucharystia w kościele pw. Krzyża Świętego, który góruje nad miasteczkiem. Liturgię upiększał chór z niemieckiego Oybina. Po niej sprzed tego niewielkiego kościółka ruszył pochód w kierunku centrum miasta.

  - Może niekoniecznie jest to wymarzony strój do pracy, ale na dzisiaj odpowiedni - śmieje się Mirosław Laskowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu, który na paradę przebrał się za... kata. - Jesteśmy poprzebierani w różne stroje średniowieczne. Dzisiejsza uroczystość jest dla nas, mieszkańców Lubomierza, bardzo ważna. Do tej pory nie było takiego przypominania o patronie widniejącym w herbie miasta. Przed rokiem wszyscy bardzo pozytywnie zareagowali na pomysł takiego świętowania, więc cóż pozostaje robić - świętujemy!  - dodaje mężczyzna.

  Tegoroczny pochód, miasteczko średniowieczne, prelekcje i wykłady o mieście, jego mieszkańcach i zabytkach, to drugie takie wydarzenie. Oczywiście, piękniejsze niż w zeszłym roku, bo wypadła 725. rocznica uzyskania praw miejskich, lecz o tyle fascynujące, że pokazuje, iż w tym małym miasteczku można odnaleźć powody do dumy.

  - Jesteśmy znani z wielkiego festiwalu filmowego, który zrodził się ze związków naszego miasta z filmem "Sami swoi". Św. Maternusa znają w Lubomierzu wszyscy. Po za nim - niewielu go kojarzy. Miejscowy ogromny klasztor, który widać w centrum miasta, tuż przy kościele parafialnym, przez wieku był zajmowany przez mniszki benedyktynki. To jedna z ksieni wybrała św. Maternusa za patrona powstającego kościoła, no i miasta - mówi Marek Chrabąszcz z stowarzyszenia "Klasztor Lubomierz". - Nasze stowarzyszenie istnieje od trzech lat i w ten sposób jak dzisiaj chcemy ożywiać pamięć o św. Maternusie i historię tego miasta - dodaje mężczyzna.

  - To nasze święto powstało przed rokiem jako taki program pedagogiczno-wychowawczy. Chyba skuteczny, bo w tym roku bierze w nim udział więcej osób, zwłaszcza młodzieży. Powstało przedstawienie o życiu świętego. Mam nadzieję, że dzięki temu młodzież zacznie go o wiele lepiej kojarzyć. To jest dla naszej społeczności bardzo cenne. Mimo XXI wieku i epoki komputerów młodzi doświadczają żywej historii. I - co ciekawe - sami tego chcą - mówi Joanna Paśko-Sikora, dyrektor miejscowego zespołu szkół.

  Pochód i przemówienia zakończyły przedstawienie „Żywot św. Maternusa” w sali teatralnej internatu oraz spektakl historyczny w kościele - procesja mnichów z Oybina.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół