• facebook
 • rss
 • Ulica świętowała

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 10.09.2016 22:38

  Legnicki pasaż łączący katedrę i kościół mariacki - ulica Najśw. Maryi Panny, obchodziła imieniny.

  Całodzienne uroczystości rozpoczął efektowny pokaz w wykonaniu mażoretek z drugiego gimnazjum w Chojnowie. Dziewczęta, w towarzystwie orkiestry dętej, przeszły w roztańczonym korowodzie spod kościoła Marii Panny do sceny pod katedrą.

  W programie dzisiejszych (10.09) imienin ulicy Najświętszej Maryi Panny, głównego pasażu pieszego w Legnicy, znalazło się wiele atrakcji. Scena na placu pastora Wolfganga Meisslera zabrzmiała dźwiękami muzyki do operetki "Moja miłość" w wykonaniu artystów krakowskich.

  Na małej scenie pośrodku ciągu ulicy legniczanie mogli wysłuchać koncertu fortepianowego, recitalu Anny Makowskiej i Tadeusza Górnickiego oraz popisu krakowskiego jazz bandu.

  Scena pod katedrą zachwyciła widzów wykonanymi na niej melodiami z lat 20. i 30. ub. w., tanecznymi występami najmłodszych ("Złote Dzieci", "Balbinki") oraz członków Młodzieżowego Centrum Kultury.

  Legnickie imieniny ulicy Najświętszej Maryi Panny są pamiątką po jednym z najsławniejszych zwycięstw w historii polskiego oręża. Chodzi o wielkie zwycięstwo wojsk sprzymierzonych pod Wiedniem, odniesione nad muzułmańską armią turecką Kara Mustafy 12 września 1863 r.

  Dowódcą wojsk europejskich był polski król Jan III Sobieski, a kluczowym dla zwycięstwa był atak polskiej husarii. Po tym zwycięstwie papież Innocenty XI ogłosił dnia12 września świętem Najświętszego Imienia Maryi, obchodzonego jest ono jako wotum wdzięczności za obronę chrześcijańskiej Europy.   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół