• facebook
 • rss
 • Zaczęło się...

  Roman Tomczak

  dodane 14.07.2016 21:30

  Do Jawora zmierzają uczestnicy ŚDM z Zambii, Kolumbii, Tajwanu, Francji i Mauritiusu. Od niedzieli (17.07) będą poznawać uroki Dolnego Śląska. Po tygodniu pojadą do Krakowa.

  Jawor będzie gościł ponad 40-osobową grupę młodziezy z róznych stron świata. Łączy ich jedno - przyjechali do nas aby wziąc udział w Światowych Dniach Młodzieży.

  - Młodzi ludzie, którzy do nas pochodza z Afryki, Ameryki Południowej i Azji - mówi Leszek Światkowski z jaworskiego magistratu. Dla młodych pielgrzymów miasto przygotowało program pełen atrakcji.

  - Każdy dzień podzielony będzie na dwie części: przedpołudniową - odbywającą się głównie w parafiach (katechezy, spotkania) oraz popołudniową - odbywającą się na terenie miasta. Tu zaplanowano m.in. zwiedzanie Jawora, warsztaty plenerowe, wieczór kultury polskiej, turnieje sportowe i wiele innych, dostępnych również dla mieszkańców Jawora inicjatyw - wylicza L. Swiatkowski.

  Wizytę egzotycznych gości w mieście nad Nysą szaloną zainicjowało Towarzystwo Jezusowe Prowincji Polski Południowej. Do współpracy od razu włączył się jaworski samorząd (w tym burmistrz miasta Emilian Bera) oraz jaworska młodzież.

  Ta będzie w ramach wolontariatu pomagać pielgrzymom z zagranicy, pełniąc funkcje tłumaczy czy przewodników. W większości przygotowywanych przez miasto punktach programu bardzo mile widziani będą jaworzanie.

  - Uczestnictwo w zaplanowanych na ten czas działaniach to doskonała okazja do spotkań z przedstawicielami różnorodnych kultur, a także pokazania swojej własnej kultury młodym ludziom z odległych stron świata - mówi burmistrz Bera. - Liczymy na to, że goście zostaną przez mieszkańców Jawora ciepło przyjęci, poczują się jak we własnym domu, a pobyt w Jaworze na długo zapadnie im w pamięci - dodaje.

  Program przyjęcia w  mieści młodych pielgrzymów nosi nawę "Magis". Pochodzi ona z łaciny i oznacza tyle, co: więcej, lepiej, bardziej, pełniej. Jest to nawiązanie do postawy założyciela jezuitów, św. Ignacego Loyoli, który doświadczył, że chrześcijaństwo to ciągły wzrost w przyjaźni z Chrystusem i służbie drugiemu człowiekowi. Dotychczas odbyło się 12 spotkań młodzieży katolickiej w ramach Światowych Dni Młodzieży.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół