• facebook
 • rss
 • Święto parafii - świętem miasta

  Roman Tomczak

  dodane 05.06.2016 20:06

  W Polkowicach odbyły się uroczystości 25-lecia parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. We Mszy św., której przewodniczył biskup legnicki, wzięli udział m.in. wierni z całego miasta, przedstawiciele samorządu i poczty sztandarowe.

  25 czerwca 1991 r., na mocy dekretu na mocy dekretu erekcyjnego wydanego przez kard. Henryka Gulbinowicza, erygowano drugą w historii Polkowic parafię. Na jej patronkę wybrano Maryję, Królową Polski. Budowniczym kościoła parafialnego i pierwszym jej proboszczem był ks. Marian Kopko.

  Po 25 latach od tego wydarzenia w kościele parafialnym odbyły się uroczystości jubileuszowe. Ich głównym punktem była Msza św., której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski.

  Do koncelebry stanęli m.in. ks. Józef Lisowski, kanclerz legnickiej kurii, oraz ks. Jarosław Święcicki, dziekan dekanatu polkowickiego i proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach. W homilii biskup Zbigniew wiele miejsca poświęcił sensowi istnienia wspólnoty parafialnej.

  - Parafia to miejsce, gdzie udzielane są sakramenty, przede wszystkim chrztu. To miejsce, gdzie słuchamy Słowa. (...) Moje życzenia na następne jej lata są takie, żeby ta parafia była miejscem, gdzie się ożywia, uzdrawia z naszego, tylko ludzkiego punktu widzenia. Niech będzie to wprowadzanie w perspektywę Bożego życia i Bożego działania - mówił bp Kiernikowski.

  Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił chór "Cantabile" z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Polkowicach. Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni mogli posilić się na przygotowanej na wolnym powietrzu agapie.

  Jubileusz miał w sobie wiele akcentów promujących kapłaństwo. Podczas Eucharystii za ołtarzem stało dwóch diakonów pochodzących z tej parafii - Łukasz Świerniak i Norbert Turczynowski. Obaj za rok przystąpią do święceń prezbiteratu.

  Ważnym elementem jubileuszu było także pojawienie się krzyża misyjnego przed głównym wejściem do świątyni. Misje święte są formą dłuższych rekolekcji, średnio co dekadę towarzyszących życiu każdej parafii. Ich data jest za każdym razem zaznaczana. Na krzyżu przed świątynią MB Królowej Polski znalazł się także napis „Zaufaj Bożemu Miłosierdziu”, nawiązujący do trwającego obecnie Roku Miłosierdzia.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół