• facebook
 • rss
 • Z miłości do Eucharystii

  Jędrzej Rams

  dodane 27.05.2016 22:00

  Pierwsze w Polsce relikwie patronki dzieci pierwszokomunijnych już w Chojnowie!

  W piątek po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa do kościoła pw. śś. Piotra i Pawła w Chojnowie zostały uroczyście wniesione relikwie bł. Imeldy Lambertini. To właśnie w tym dolnośląskim miasteczku znajduje się Diecezjalne Centrum Eucharystycznego Ruchu Młodych. Procesji i Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

  Już od godzin przedpołudniowych członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych, m.in. z Kamiennej Góry, Krzeszowa, Nowogrodźca czy Chojnowa, brali udział w dniu wspólnoty. Wśród atrakcji były gra gra terenowa nt. „ERM i Eucharystia”, ognisko oraz tańce i zabawy integracyjne. Łącznie spotkało się tego dnia ponad 130 osób z diecezji i spoza niej.

  - Tak, uważam, że udało nam się powitanie bł. Imeldy w diecezji legnickiej - mówi krótko ks. Jarosław Górecki, diecezjalny asystent Eucharystycznego Ruchu Młodych Diecezji Legnickiej.

  Eucharystia w chojnowskim kościele została połączona z 15. rocznicą działalności tamtejszego Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Chorych Długotrwale Unieruchomionych "Niebieski Parasol". Do nich nawiązał też biskup w homilii, gdy mówił o wypełnianiu woli Boga w naszym życiu.

  Pierwsze starania o relikwie bł. Imeldy podjęto już kilka lat temu. Za drugim podejściem, za zgodą arcybiskupa Bolonii Matteo Zuppiego, udało się zdobyć te relikwie z jego diecezji. To właśnie w Bolonii, w kościele św. Zygmunta, znajduje się grób błogosławionej Imeldy Lambertini. 9 maja delegacja z Chojnowa wróciła stamtąd z jej relikwiami. Przedstawiciele diecezji legnickiej spotkali się z abp. Zuppim, odwiedzili także siostry dominikanki.

  Chojnowski kościół zapełnił się wiernymi   Chojnowski kościół zapełnił się wiernymi Jędrzej Rams /Foto Gość To właśnie w tym zgromadzeniu 12-letnia wówczas Imelda przebywała i przyjęła I Komunię św. Oprócz relikwii, delegacja otrzymała także figurę i ikonę patronki dzieci pierwszokomunijnych. Parafia w Chojnowie będzie prawdopodobnie jedynym miejscem w Polsce, w którym będą relikwie bogosławionej.

  Bł. Imelda żyła w pierwszej poł. XIV w. Urodziła się w Bolonii, w rodzinie hrabiowskiej. Wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Dominikanek, co było jej wielkim pragnieniem, mając zaledwie 9 lat, oczywiście za zgodą swoich rodziców. Jej wielkim pragnieniem było pełne uczestnictwo w Mszy św. Gdy miała 12 lat, podczas Eucharystii nad głową Imeldy pojawiła się unosząca się w powietrzu Hostia. Za zgodą kapłana nowicjuszka przystąpiła do Komunii św. Dziewczynka zmarła w ekstazie po przyjęciu tej pierwszej i ostatniej cudownej Komunii św.

  Za pozwoleniem Leona XII zaczęto czcić Imeldę jako patronkę dzieci przystępujących pierwszy raz do Komunii św. 

  Jest plan, by Chojnów był miejscem przechowywania tych relikwii i by bł. Imelda stała się patronem ERM w diecezji legnickiej. Już odbywały się pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych do Chojnowa. Teraz będą zapewne organizowane częściej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół