• facebook
 • rss
 • Spotkanie przy dębie pamięci

  Roman Tomczak

  dodane 21.05.2016 23:43

  Po raz 10. leśnicy i mieszkańcy okolicznych miejscowości oddali hołd Janowi Pawłowi II. Dąb Pamięci zasadzono w 2006 roku. Od tej pory co roku wiosną pielgrzymują tu wierni.

  Pomiędzy Trzebczem i Komornikami, na lesistym wzgórzu od dekady spotykają się mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz leśnicy, aby uczcić pamięć  największego Polaka w dziejach naszego narodu.

  Do Dębu Papieskiego przyszli w pieszej pielgrzymce mieszkańcy Polkowic. Na miejscu dołączyli do nich pozostali uczestnicy. Na wszystkich czekali leśnicy.

  Główną częścią uroczystości była Msza św., która odprawili wspólnie ks. Marek Pluskota z parafii MB Królowej Polski w Polkowicach, ks. Bogusław Sawaryn ze Szklarskiej Poręby (diecezjalny duszpasterz lesników) oraz ks. Mariusz Kołodziej, proboszcz sanktuarium w Grodowcu (diecezja zielonogósko-gorzowska). Zwracając się w homilii do obecnych, ks. Bogusław Sawaryn zwrócił uwagę na potrójny charakter tegorocznej, jubileuszowej pielgrzymki do Dębu Papieskiego.

  - Mamy Rok Miłosierdzia, 1050. rocznicę chrztu Polski oraz - dla lokalnej społeczności - to wydarzenie, w którym teraz uczestniczymy: jubileusz 10-lecia posadzenia tego dębu papieskiego, który się tu dobrze zakorzenił.

  Dąb papieski w Trzebczu posadzono 14 kwietnia 2006 r. Na zdj. ks. dr Józef Lisowski, kanclerz kurii legnickiej i ks. Marian Kopko, ówczesny proboszcz parafii MB Królowej Polski w Polkowicach   Dąb papieski w Trzebczu posadzono 14 kwietnia 2006 r. Na zdj. ks. dr Józef Lisowski, kanclerz kurii legnickiej i ks. Marian Kopko, ówczesny proboszcz parafii MB Królowej Polski w Polkowicach Roman Tomczak /Foto Gość Każde z tych wydarzeń niesie ze sobą przesłanie. Rok Miłosierdzia - to przesłanie miłości Boga do człowieka. Dąb Papieski przypomina natomiast tym, którzy tu przychodzą o największym spośród Polaków, którym bez wątpienia był, świety dziś, Jan Paweł II - mówił ks. Sawaryn.

  Duchowny przypomniał także, że Dąb Papieski w Trzebczu wyrósł z nasiona pochodzącego od legendarnego dębu "Chrobry". W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe organizacji leśników oraz kół łowieckich. Po Mszy św. wszyscy mogli spotkać się na agape.

  Dąb Papieski nieopodal Trzebcza zasadzono w 2006 r. Sadzonka pochodziła z nasion pobłogosławionych przez Jana Pawła II w Rzymie. Pomysł wyszedł z Nadleśnictwa Lubin, parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach oraz PTTK "Zagłębie Miedziowe".

  Miejsce, gdzie rośnie Dąb Papieski leży na granicy diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Niedaleko przebiega także Dolnośląska Droga św. Jakuba. Wkrótce na drodze prowadzącej do dębu Nadleśnictwo Lubin stworzyło Aleję Pamięci.

  To głazy z wyrytymi nazwiskami zmarłych pracowników nadleśnitwa. Aleja Pamięci powstała aby uczcić tych wszystkich, którzy własną pracą i oddaną służba przyczynili się do zachowania naszych lasów dla przyszłych pokoleń.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół