• facebook
 • rss
 • Mongołowie znowu pod Legnicą!

  Roman Tomczak

  dodane 01.05.2016 17:21

  Rozbili obóz w Legnickim Polu. Ćwiczą strzelanie z łuku i czekają na jutrzejszą bitwę. Wszystko to w ramach wielkiego pikniku historycznego w 775. rocznicę bitwy w Legnickim Polu.

  Dziś wokół bazyliki w Legnickim Polu trwa dzień kultury mongolskiej. Na miejscu przez cały dzień byli przedstawiciele ambasady Mongolii w Polsce. Orientalni gospodarze tego dnia witali pierwszych odwiedzających tradycyjnymi przysmakami mongolskimi.

  Można było ich skosztować w jednej z dwóch jurt, ustawionych niedaleko bazyliki. W programie dzisiejszych uroczystości znalazła się Msza św. w bazylice pw. św. Jadwigi Śląskiej.

  Po niej ruszyła prezentacja wojsk, które jutro wezmą udział w wielkiej rozprawie Mongołówów ze skonfederowanymi wojami europejskimi. Ta inscenizacja ma być jedną z największych i najbardziej efektownych, jakie w ostatnich latach odbyły się na Dolnym Śląsku.

  Od popołudnia na skwerach i placach wokół bazyliki niepodzielnie króluje kultura mongolska. Występy zespołów artystycznych, wystawa fotografii o współczesnej Mongolii i efektowny pokaz męskich sportów rodem z mongolskich stepów są najważniejszymi atrakcjami dzisiejszych uroczystości.

  Na wieczór zaplanowano prelekcję pracowników mongolistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a po niej spotkanie z ambasadorem Mongolii w Polsce. Dzień zakończy widowisko "Prometeusz" w wykonaniu teatru ognia.

  Jutro w Legnickim Polu wielki dzień walnej rozprawy z Mongołami. Początek inscenizacji zaplanowano na godz. 17. Przez dwa dni średniowiecznego święta można m.in. zwiedzać kramy i warsztaty rzemieślnicze, wziąć udział w grach i zabawach plebejskich oraz przyjrzeć się z bliska życiu grup koczowniczych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Hydrus
   01.05.2016 21:46
   Z tego co pamiętam, to bitwa była w roku 1241, dnia 09 kwietnia. Nijak więc nie może w tym roku przypadać 755 rocznica tej bitwy. Chyba, że w GN obowiązuje inny kalendarz. Albo redaktorzy odkryli jakieś nieznane fakty, które zmieniły datę bitwy.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół