• facebook
 • rss
 • Poznają Boga przez liturgię

  Jędrzej Rams

  dodane 21.04.2016 22:46

  - Miłujcie słowo Boże i kochajcie Kościół - życzył biskup nowym lektorom i psałterzystom.

  Wieczorem w czwartek 21 kwietnia w legnickiej katedrze biskup Marek Mendyk podczas Eucharystii pobłogosławił kilkudziesięciu nowym kandydatom do pełnienia funkcji lektora i psałterzysty. - Gromadzimy się w matce kościołów diecezji legnickiej, by prosić Boga o błogosławieństwo dla nich. Modlitwą ogarniamy ich rodziny i wspólnoty, którym będą teraz służyć - mówił hierarcha.

  Tych wspólnot trochę jest, bo młodzi pochodzą m.in. z Osiecznicy, Kamiennej Góry, Legnicy, Wielowsi.

  12-letni Kacper Łapiński z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski z Legnicy mimo stosunkowo młodego wieku bardzo dojrzale patrzył na kurs i możliwość pełnienia funkcji lektora. - Chciałem się w ten sposób zbliżyć do Boga. Chcę poznawać liturgię, a przez to i Niego - mówi chłopak.

  Jego rówieśnik, Dawid Nowak z Krzeszowa, na kursie poznał wielu nowych kolegów, ale to nie jest jedyna dobra strona rocznego przygotowania. - Chciałem zostać lektorem, żeby się rozwijać. Od dawna obserwuję starszych kolegów, którzy są już lektorami. Chciałem móc czytać podczas Eucharystii tak jak oni. Na kursie dowiedziałem się bardzo wielu ciekawych rzeczy. Szczerze polecam każdemu - mówi Dawid z parafii pw. Wniebowzięcia NMP.

  Biskup Marek w homilii zachęcał do ciągłego starania się, by odkrywać zamiary Boga wobec nas. Nie wystarczy bowiem zdobyć wysokiej sprawności w czytaniu czy śpiewaniu, ale jest to jedynie etap w otwieraniu się na służbę Panu Bogu.

  Wszyscy oni skończyli specjalny kurs organizowany przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej. Trwa on rok i młodzi poznają na nim nie tylko podstawy liturgiki, ale także uczą się intonacji głosu i przechodzą kurs śpiewania. Młodzi słuchali m.in. wykładów na temat postaw i gestów liturgicznych, a psałterzyści poznawali nowe melodie psalmów. Zajęcia prowadzili odpowiedni kapłani, a wspierali ich klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół