Nowy numer 17/2018 Archiwum

Peru: niebo i piekło

Monika Rogozińska, podróżniczka i dziennikarka, była gościem Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 oraz Liceum Franciszkańskiego w Legnicy. W obu miejscach opowiadała o urokach i cieniach życia w Peru.

- Wysoko w górach Świetlisty Szlak nadal działa. Oprócz komunistycznej ideologii, sprzedają najbiedniejszym narkotyki - mówiła prelegentka. Peru to kraj, w którym lewicowa partyzantka zamordowała franciszkanów Zbigniewa i Michała.

Omawiając swoje podróże do tego południowoamerykańskiego kraju, mówiła m.in. o panującym tam rozwarstwieniu społecznym, o ludziach, przyrodzie i zwyczajach. Sporo miejsca poświęciła swoim wizytom w peruwiańskich więzieniach, do których dotarła jako pierwsza kobieta.

- Każdy, kto tam trafi, musi radzić sobie sam. Aby móc spać pod dachem, w łóżku, mieć co jeść i czym się okryć, trzeba mieć pieniądze. Jeśli ktoś ich nie ma, pożycza i zazwyczaj nie ma z czego oddać. To prowadzi do narkotyków i zezwierzęcenia - mówiła.

W peruwiańskich więzieniach przebywa obecnie 39 Polaków. Wszyscy odsiadują wyroki za próbę przemytu kokainy. M. Rogozińska rozmawiała z nimi i innymi więźniami. Wyjaśniała, że Polacy trafili tam głównie jako ofiary oszustw.

Tego samego dnia M. Rogozińska była gościem Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90   Tego samego dnia M. Rogozińska była gościem Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 Patryk Tomczak /Foto Gość - Rozmawiałam także z innymi, zdegenerowanymi, zepsutymi recydywistami. Jednak za każdym razem dało się wyczuć ich wielką tęsknotę za dobrem. Jeden z nich pisał nawet wiersze - opowiadała.

Po spotkaniu z licealistami dziennikarka była gościem DLP '90, gdzie wygłosiła prelekcję o Andach i mieszkających tam Polakach.

Monika Rogozińska jest dziennikarką, współzałożycielką polskiego oddziału The Explorers Club, któremu przez 22 lata służyła jako sekretarz, a później prezes. Jest absolwentką polonistyki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Po studiach pracowała w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów w polskich Tatrach. Została przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim GOPR.

Jako korespondentka "Rzeczpospolitej", Telewizji Polskiej i Polskiego Radia brała udział w wyprawach na ośmiotysięczniki w Himalajach i Karakorum.

Przez kilka lat prowadziła badania w Peru, gdzie m.in. jako pierwsza kobieta odwiedziła tamtejsze więzienia. Jako jedyny Polak w 111-letniej historii The Explorers Club uhonorowana medalem Sweeneya.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma