• facebook
 • rss
 • Prezydent RP odznaczył kapelana Solidarności

  Roman Tomczak

  dodane 16.12.2015 21:48

  Ks. Marian Kopko, były duszpasterz Solidarności Zagłębia Miedziowego, otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności. Prezydenckie odznaczenie wręczył mu Łukasz Kamiński, prezes IPN.

  - Wszystko, co do tej pory robiłem, robiłem w służbie dla Boga i dla drugiego człowieka. Dlatego przyznaniem mi tego wyróżnienia jestem bardzo stremowany - mówił skromnie ks. Kopko, komentując dzisiejsze wydarzenie. 

  Ks. Marian Kopko urodził się w 1951 w Nowej Rudzie. W latach 1969-1971 odbył  zasadniczą służbę wojskowa we Wrocławiu. W wieku 30 lat przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Pierwszą parafią ks. Kopko była wspólnota pw. Świętej Trójcy w Legnicy.

  Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. czynnie włączył się w działalność zdelegalizowanej "Solidarności". Ukrywał jej działaczy w swoim mieszkaniu. Przechowywał i kolportował podziemną prasę i ulotki.

  Od 1985 r. pracował jako wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie. Organizował tam Duszpasterstwo Ludzi Pracy, odprawiał Msze św. za ojczyznę. Był inicjatorem wykładów, spotkań i wystaw o tematyce patriotycznej.

  W 1987 roku został skazany przez kolegium ds. wykroczeń za zorganizowanie Mszy św. w Bielawie w dniu 1 maja.

  Od 1991 roku był proboszczem w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach. Budowniczy kościoła parafialnego w Polkowicach oraz filialnych w Guzicach i Moskorzynie. Od 1992 r. pełnił funkcję kierownika Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej na Jasną Górę. Od 1993 r. jest kanonikiem generalnym Kapituły Legnickiej. W czerwcu 2008 został proboszczem i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. 

  Krzyże wręczane były działaczom opozycji z lat 1956-1989. W sumie Krzyże Wolności i Solidarności wręczono dziś 47 osobom, w tym 11 pośmiertnie. Wśród nich są ofiary pacyfikacji kopalni "Wujek" z grudnia 1981 r. 

  Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, z okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. 

  Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Dotąd odznaczenie otrzymało ponad 700 działaczy.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół