• facebook
 • rss
 • I Orszak św. Mikołaja

  Sławomir Puciato

  dodane 07.12.2015 12:55

  Bolesławiec stolicą świętego Mikołaja w naszej diecezji.

  W niedzielę 6 grudnia w Bolesławcu odbył się I Orszak Świętego Mikołaja. Grupa dzieci wraz z rodzinami spotkała się w Rynku, by wysłuchać legendy o życiu tego wyjątkowego świętego, następnie przemaszerowała do bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, gdzie odbyło się nabożeństwo pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka.

  Dla najmłodszych przygotowano specjalne mitry św. Mikołaja z hasłem: "Św. Mikołaj biskup - nie krasnal!" Bohater wieczoru pojawił się przed bolesławieckim ratuszem, gdy już zapadał zmrok. Wzbudził wielkie poruszenie wśród najmłodszych. Po przebiciu się przez kordon dzieci, wszedł na schody ratusza i zaczął opowieść, jak to się zaczęło...

  - Pewnego razu gdy Mikołaj spacerował ulicami Mirry i swoim zwyczajem obserwował życie miasta, jego uwagę przykuła kłótnia dwóch mężczyzn. Jeden z nich domagał się od drugiego zwrotu długu. Dłużnik miał oddać pieniądze do następnego poranka, inaczej jego córki stracą wolność. Mikołaj więc szybko pobiegł do domu, chwycił swój worek, w którym zazwyczaj nosił żywność dla ubogich, i zaczął wkładać do niego różne kosztowności. Kiedy worek był pełny, zaniósł go pod dom dłużnika. Wszyscy już spali, bo był środek nocy. Na szczęście, było otwarte okno... - mówił bolesławiecki św. Mikołaj.

  Tym gestem św. Mikołaj uratował człowieka przez nieszczęściem a rozpoczął uszczęśliwianie ludzi.

  Wspólnota, która zebrała się w bolesławieckim rynku, chwyciła się za dłonie i przekazała siebie przyjazne słowa, a św. Mikołaj otrzymał gromkie brawa. Następnie zwartym pochodem około 200 osób przeszło do bazyliki, gdzie odbyło się nabożeństwo słowa Bożego, któremu przewodniczył bp Marek Mendyk.

  - Życzę wam, żebyście odkrywali w sobie gen dobroci. Najpiękniejszym znakiem i potwierdzeniem tego, że ten gen w nas jest, będzie coś dobrego, co spróbujemy jeszcze dzisiaj uczynić! - mówił hierarcha.

  Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały od gościa upominki.

  Bolesławiecka bazylika pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja jest jednym z pięciu kościołów w Polsce, gdzie znajdują się relikwie św. Mikołaja.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół