• facebook
 • rss
 • Co ty wiesz o Bożym Narodzeniu?

  Roman Tomczak

  dodane 04.12.2015 21:56

  Uczniowie ośmiu podstawówek z okręgu jeleniogórskiego wzięli udział w świątecznym konkursie. Trzeba było m. in. znać się na Piśmie świętym i tradycyjnych, polskich potrawach wigilijnych.

  Po raz drugi kilkudziesięciu młodych ludzi spotkało się w murach Zespołu Szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze na Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Bożym Narodzeniu.

  Kto chciał wyjechać stąd z laurem zwycięzcy i efektownym pucharem, musiał wykazać się szczegółowa wiedzą z Ewangelii św. Mateusza i św. Łukasza, dwóch ewangelistów, którzy pisali o życiu Jezusa przed Jego chrztem w Jordanie.

  Dodatkowo trzeba było umieć rozpoznać tradycyjne polskie potrawy wigilijne, wyrecytować pięknie wiersz związany z Bożym Narodzeniem oraz wskazać na mapie miejsca związane z narodzeniem Jezusa.

  Była krzyżówka związana z Narodzeniem, próby odgadnięcia znaczenia symboliki ozdób choinkowych oraz quiz multimedialny. W sumie - kilka godzin ciężkiej pracy umysłowej, przerywanych pauzami na słodki poczęstunek i zwiedzanie szkoły.

  O palmę zwycięzcy rywalizowało osiem trzyosobowych drużyn. Zanim jednak zaczęto rywalizować w zespołach, trzeba było rozwiązać test wiedzy z Ewangelii dzieciństwa. - Zadanie uważam za bardzo trudne - mówiła po teście Gabrysia z SP 8 w Jeleniej Górze.

  W turnieju wzięło udział osiem trzyosobowych zespołów z okręgu jeleniogórsko-kamiennogórskiego   W turnieju wzięło udział osiem trzyosobowych zespołów z okręgu jeleniogórsko-kamiennogórskiego Roman Tomczak /Foto Gość - Zaskoczyły mnie zwłaszcza te dotyczące Starego Testamentu - dzieliła się na gorąco swoimi wrażeniami. Wtórowała jej koleżanka z tej samej szkoły, Natalia. - Było trudno... Choć ja najdłużej zastanawiałam się nad pytaniem, dlaczego Maryja dała swojemu Synowi na imię Jezus - śmieje się.

  Do turnieju przystąpiło więcej dziewcząt niż chłopców, co zdaje się być regułą nie tylko w konkursach wiedzy biblijnej. Jednym z uczestników był Maksymilian. Mówi, że nie wyobrażał sobie, żeby mogło go tu nie być - Przecież jestem ministrantem - wyjaśnił z powagą .Uczestnikom turnieju towarzyszyli ich szkolni nauczyciele i katecheci.

  - Chylę czoło za to, że zechcieli przygotować swoich podopiecznych do konkursu. Teraz w szkołach jest bardzo gorący okres: jasełka, wigilie szkolne, roraty, praca w parafii - to wszystko zabiera mnóstwo czasu, a jednak wystarczyło im go, aby się przygotować i dziś być tutaj z nami - dziękowała Barbara Ludorowska, nauczycielka katechezy i pomysłodawczyni konkursu. Jak tłumaczy, jego głównym celem jest przybliżenie młodym ludziom Ewangelii dzieciństwa, która - jak uważa - jest ciągle zbyt mało znana.

  - Dodatkowym powodem było zwrócenie uwagi na stały proces laicyzacji świąt Bożego Narodzenia, co widać także szkole. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy apel, na którym pokazywaliśmy paradoksy Unii Europejskiej - Boże Narodzenie bez Boga - mówi. Wtedy po raz pierwszy pojawił się pomysł, aby wiedzę o prawdziwych katolickich świętach upowszechnić także wśród uczniów szkół podstawowych.

  Konkursowi patronował ks. Bogdan Żygadło, dziekan rejonu jeleniogórsko-kamiennogórskiego. Ks. Żygadło był fundatorem pucharów i nagród dla uczestników turnieju. Zespół szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3 od kilkunastu lat jest także organizatorem międzygimnazjalnych konkursów wiedzy biblijnej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół