• facebook
 • rss
 • Intelekt w walce ze złem

  Jędrzej Rams

  dodane 03.11.2015 20:12

  - Nie lubię opowiadać o diable. Wolę o Panu Bogu - mówił do młodych karpaczan diecezjalny egzorcysta.

  Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Karpacza spotkała się z ks. Marcinem Kozyrą SDB, dyrektorem katolickiego gimnazjum im. św. Jana Bosko w Lubinie oraz diecezjalnym egzorcystą.

  Do odwiedzenia szkoły tak odległej od Lubina zaprosił go ks. Krzysztof Antończak, miejscowy wikariusz oraz katecheta w szkole.

  - Zaplanowaliśmy na ten rok szkolny cztery wydarzenia. Pierwszym jest spotkanie z egzorcystą, któremu prawdę mówiąc nie precyzowałem dokładnie o czym ma opowiedzieć młodym. Chciałem jedynie, by powiedział o zagrożeniach duchownych, na jakie mogą być narażeni. Na pewno termin nie jest przypadkowy, bo spotykamy się tuż po 1 listopada, który jest niestety co raz mocniej kojarzony z Halloween niż uroczystością Wszystkich Świętych - mówił ks. Krzysztof.

  Ks. Marcin Kozyra SDB z młodzieżą ma do czynienia na co dzień. Dlatego doskonale wiedział, że na początku trzeba wstrzymać emocje słuchaczy.

  - Nie mam tyle czasu, by opowiedzieć na te tematy tak szczegółowo, by wyczerpać zagadnienie. Dlatego zasygnalizuje wam tylko pewne sprawy. Będę się starał nie opowiadać o przypadkach egzorcyzmowania. Nie chcę bowiem skupiać się tylko na poziomie emocji, lecz chcę dotrzeć do waszego intelektu. Każdy z was ma bowiem wolę i intelekt. To dzięki nim możemy kierować się ku dobru bądź otwierać się na zło. Przekażę wam wiedzę, byście mogli kierować się ku dobru - mówił kapłan.

  W wykładzie egzorcysta pokazał obszary działania złego m.in. w różnego rodzaju okultyzmach, wróżbiarstwach, bioenergoterapiach, kartach tarota czy nawet korzystaniu ze "świeckich egzorcystów". Okazało się, że nie sposób mówić o walce duchowej, bez podawania przykładów. Stąd i takie się pojawiły. Uczniowie więc nie tylko słuchali z widocznym na twarzach zaciekawieniem, ale część nawet została po spotkaniu, by dopytać o interesujące ich spraw.

  - To było interesujące spotkanie, chociaż dzięki temu, że mamy katechezę, na wiele pytań można było zapytać wcześniej księdza katechetę. Ale podobało mi się. Zostałem nawet, bo warto posłuchać od kogoś kto ma wiedzę, a nie szukać i czytać w internecie - mówił Gościowi Legnickiemu Adrian Paczkowski.

  W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych planowane są jeszcze m.in. spotkanie adwentowe, rekolekcje wielkopostne i spotkanie w czerwcu o zagrożeniach wakacyjnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół