• facebook
 • rss
 • Nawet kamera nie pomogła

  Jędrzej Rams

  dodane 18.09.2015 13:38

  Gmina Złotoryja skontrolowała jak wygląda sprzedaż alkoholu nieletnim. Wynik szokuje.

  Niedawno mieszkańcy ul. Górnej w Złotoryi protestowali ws. budowy kolejnego lokalu rozrywkowego w tamtym miejscu. Zwracali przy tym głównie uwagę na to, że taki przybytek spowoduje, że będą tam się kręcić grupy młodocianych amatorów alkoholu.

  - Wiem, że problem ze sprzedażą alkoholu osobom nieletnim istniał, istnieje i najprawdopodobniej będzie istniał. Tak samo jak kiedyś była zawierucha z narkotykami i dopalaczami w szkołach. Kwestia jest taka, by redukować te problemy. Możemy ograniczać prawo do swobodnego inwestowania i małej przedsiębiorczości, a z drugiej strony możemy jako gmina naciskać na przestrzegania przez nich prawa dotyczącego sprzedaży alkoholu. Postawiliśmy na razie na to drugie - mówi Robert Pawłowski, burmistrz Złotoryi.

  Wynajęto więc specjalistyczną firmę zewnętrzną. Jej pełnoletni pracownik, mający z wyglądu tylko około 15 lat, wchodził do sklepów, pubów i restauracji w Złotoryi i próbował kupić alkohol. Towarzyszył mu anonimowy trener, który kontrolował przebieg transakcji.

  - Tylko w jednym kontrolowanym punkcie sprzedawca poprosił o dowód tożsamości potwierdzający osiągnięcie pełnoletności. Wiedziałem, że taki problem istnieje, ale jego skala nas, hm, lekko dobiła. Myślałem, że w marketach będzie lepiej, ponieważ są tam chociażby kamery techniczne. Ale wcale nie ma tam większej kontroli niż w innych punktach - mówi burmistrz.

  Obecnie władze gminy czekają na raport szczegółowy tej firmy, w którym znajdą się m.in. oceny widoczności tabliczek o szkodliwości alkoholu. W planie magistratu jest ponowna wizyta za jakiś czas podobnego tajemniczego klienta, który sprawdzi, czy sprzedawcy postanowili być bardziej skrupulatni w przestrzeganiu prawa zakazującego sprzedaży osobom nieletnim.

  - Stawiamy na prewencję, próbujemy nagłaśniać sprawę i liczymy na refleksję sprzedawców i właścicieli. Jeżeli się nie polepszy to pomyślimy o krokach prawnych - dodaje z naciskiem burmistrz.

  W mieście istnieje około 50 podmiotów mających koncesję na sprzedaż alkoholu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół