• facebook
 • rss
 • Wydobywanie zamysłów Pana Boga

  Roman Tomczak

  dodane 16.09.2015 21:51

  W Polkowicach zainaugurowano rok szkolny pierwszego w dziejach miasta katolickiego gimnazjum. Razem z gimnazjalistami przygodę z edukacją rozpoczęły przedszkolaki.

  Uroczystości inauguracyjne rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Barbary. Eucharystii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz legnicki. On też wygłosił homilię do zgromadzonych w świątyni uczniów, rodziców, przedstawicieli władz samorządowych oraz nauczycieli wszystkich polkowickich placówek oświatowych.

  Po Mszy św. uroczystości przeniosły się na teren niedalekiego placu Kościelnego, gdzie od września tego roku funkcjonują najmłodsze w diecezji katolickie gimnazjum i przedszkole. Na placu przed budynkiem szkoły gości przywitał Tomasz Birut, dyrektor Katolickiego Publicznego Gimnazjum w Polkowicach. Odśpiewano cztery zwrotki hymnu państwowego.

  Krótką historię powstania szkoły katolickiej w Polkowicach przedstawił ks. dr Jarosław Święcicki, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła, na terenie której znajdują się szkoła i przedszkole. Przypomniał, że inicjatorem pomysłu było Stowarzyszenie "Pro Familia". - Jego członkowie, w dużej liczbie rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i gimnazjalnym, odczuwali silną potrzebę utworzenia w mieście placówki oświatowej o charakterze katolickim, oczekując od niej wychowania w duchu chrześcijańskim - mówił.

  Symboliczną wstęgę przecięli wspólnie Tomasz Birut, dyrektor szkoły, Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic, oraz ks. dr Jarosław Święcicki, proboszcz miejscowej parafii   Symboliczną wstęgę przecięli wspólnie Tomasz Birut, dyrektor szkoły, Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic, oraz ks. dr Jarosław Święcicki, proboszcz miejscowej parafii Roman Tomczak /Foto Gość

  - Dzisiaj obserwujemy niepokojący wzrost działań wychowawczych negujących wysiłek i mądrą dyscyplinę, a przyzwalających na spełnianie zachcianek dziecka. Kościół przez wieku wypracował sprawdzone metody wychowawcze, które funkcjonują w szkołach katolickich. Dlatego czujemy, że szkoła i przedszkole w naszym środowisku są odpowiedzią na wołanie Kościoła - powiedział ks. dr Święcicki.

  Dyrektor Birut zaprezentował kadrę nauczycielską i uczniów. Ci złożyli ślubowanie. Była w nim mowa m.in. o Bogu, honorze i ojczyźnie, szacunku, kulturze i godności. Ślubowanie zakończyli słowami: "Tak mi dopomóż Bóg!".

  Wśród świadków uroczystości byli także ks. dr Mariusz Majewski, dyrektor szkoły katolickiej w Jeleniej Górze, oraz o. Adam Langhammer, pijar, dyrektor szkoły katolickiej w Bolesławcu. Zakonnik przygotował i przedstawił zgromadzonym swój wykład nt. wychowania katolickiego.

  Uczniowie katolickiego gimnazjum, a po nich przedszkolaki, zaprezentowały krótki program artystyczny. Na zakończenie spotkania głos zabrał bp Zbigniew Kiernikowski.

  - Życzę wam, aby dorośli nie nakładali na te dzieci swoich dorosłych schematów, w których czasami mało jest słów Pana Boga. Świat dorosłych jest interesowny. Świat dzieci, nie - zwracał uwagę ordynariusz legnicki.

  Uczniowie katolickiej szkoły będą chodzić w mundurkach. To znak rozpoznawczy wielu placówek oświatowych o chrześcijańskim profilu nauczania   Uczniowie katolickiej szkoły będą chodzić w mundurkach. To znak rozpoznawczy wielu placówek oświatowych o chrześcijańskim profilu nauczania Roman Tomczak /Foto Gość

  - Chciałbym, aby szkół katolickich, takich jak ta, powstawało u nas jak najwięcej. Nie chodzi mi o konfesyjność, ale o wydobywanie zamysłów Pana Boga - dodał bp Kiernikowski.

  Jako ostatni zabrał głos Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. Przyznał, że powstanie szkoły katolickiej w Polkowicach było kwestią czasu. - Chyba wszyscy na to czekaliśmy. To wisiało w powietrzu - mówił z uśmiechem włodarz miasta.

  W pierwszej klasie katolickiego gimnazjum w Polkowicach uczy się 24 dzieci. Podzielone je na dwie, 12-osobowe klasy. Do przedszkola katolickiego uczęszcza zaś 38 maluchów. W większości to mieszkańcy Polkowic, są jednak wśród nich także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

  Obecnie w Polsce działa ponad pół tysiąca szkół katolickich. W diecezji legnickiej - dziewięć, m.in. w Legnicy, Lubinie, Bolesławcu i Jeleniej Górze, a od teraz w Polkowicach. Wszystkie te placówki zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół