• facebook
 • rss
 • KGHM zarobił 1,2 mld zł

  Roman Tomczak

  dodane 14.08.2015 12:13

  Spółka opublikowała wyniki finansowe z pierwszego półrocza tego roku. Cała grupa kapitałowa zarobiła mimo spadku cen miedzi i wahań na rynkach walutowych - wynika z raportu opublikowanego przez miedziową spółkę z Lubina.

  Jak podkreśla Jarosław Romanowski, I wiceprezes zarządu KGHM ds. finansowych, wynik ten udało się osiągnąć przy spadających cenach miedzi i srebra. Warunkiem było jednak m.in. utrzymanie dyscypliny kosztowej. - W pierwszych sześciu miesiącach tego roku dolarowe ceny miedzi, w porównaniu do pierwszego półrocza roku ubiegłego, obniżyły się o 14 proc., a srebra aż o 17 proc. Na pozytywny wynik wpływ miał także kurs dolara do złotówki. Niższa cena dolarowa miedzi była w dużej mierze równoważona osłabieniem złotego. Mimo obserwowanych spadków notowań metali, średnia cena miedzi w złotych była nieznacznie wyższa od tej notowanej w analogicznym okresie poprzedniego roku - wyjaśnia prezes Romanowski.

  W I półroczu br. wzrosła także o 2 proc. produkcja miedzi. Władze KGHM podkreślają, że ten wynik finansowy nie byłby możliwy, gdyby nie ostra dyscyplina finansowa, m.in. obniżenie kosztu produkcji miedzi. Władze spółki podkreślają w raporcie, że zgodnie z planem są realizowane są także inwestycje zagraniczne.

  Kopalnia odkrywkowa Sierra Gorda w Chile wyprodukowała w tym roku 38 tys. ton miedzi   Kopalnia odkrywkowa Sierra Gorda w Chile wyprodukowała w tym roku 38 tys. ton miedzi Archiwum KGHM

  - Kopalnia Sierra Gorda w czerwcu rozpoczęła komercyjną produkcję i jest bardzo blisko osiągnięcia zakładanych mocy przerobowych - mówi Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM. - Zgodnie z planem realizujemy projekty Victoria i Ajax w Kanadzie oraz Głogów Głęboki-Przemysłowy w Zagłębiu Miedziowym. Kontynuujemy także Program Modernizacji Pirometalurgii.

  W chilijskiej kopalni odkrywkowej Sierra Gorda wyprodukowano w pierwszym półroczu tego roku ok. 38 tys. ton miedzi. W kanadyjskiej Victorii trwają zaś przygotowania do głębienia szybu. Wg harmonogramu przebiegają także prace przy budowie szybu GG-1 potrzebnego do eksploatacji złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy. Szyb ma obecnie 563 m głębokości. Jego docelowa, całkowita głębokość wyniesie 1340 m.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół