• facebook
 • rss
 • Barok na pokutnych dróżkach

  Roman Tomczak

  dodane 06.08.2015 19:54

  Po prawie trzech latach remontu, Kalwaria Krzeszowska jest jak nowa. W każdej stacji, jako novum, pojawiły się kopie obrazów Michała Willmanna.

  14 sierpnia, w przeddzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbędzie się w Krzeszowie uroczystość otwarcia Kalwarii Krzeszowskiej.

  W programie tego dnia znalazły się m. in. przejście z pierwszej stacji drogi krzyżowej do niedalekiego Wieczernika (ul. Betlejemska 11), gdzie ok. 13.40 odbędzie się konferencja prasowa.

  Podczas spotkania z dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi zostanie zaprezentowane najnowsze wydawnictwo dotyczące kalwarii Krzeszowskiej.

  Publikację "Droga krzyżowa, rozważania tajemnic męki Jezusa Chrystusa na dróżkach Kalwarii Krzeszowskiej” napisał ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Celem jej wydania oraz odnowienia drogi krzyżowej była m. in. chęć ożywienia kultu Męki Pańskiej w krzeszowskim sanktuarium. Temu tematowi będzie także poświęcona prelekcja, po której uczestnicy uroczystości przejdą do kolejnych kaplic drogi krzyżowej.

  Warto podkreślić, że stacje zbudowanej w XVII w. Kalwarii Krzeszowskiej, rozmieszczone są według miar jerozolimskich, co w praktyce oznacza 5 km całkowitej długości trasy. Jest to najstarsza kalwaria na Dolnym Śląsku. Jej remont rozpoczął się w 2012 r. Dodatkowo edykuły polnych kaplic upiększono wizerunkami zaczerpniętymi z krzeszowskiego modlitewnika pasyjnego.

  W ostatnich dniach w otoczeniu drogi krzyżowej pojawiły się kierunkowskazy, ułatwiające poruszanie się po kalwaryjskich dróżkach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół