• facebook
 • rss
 • Kuriozalne, egzotyczne, dziwaczne...

  Roman Tomczak

  dodane 14.07.2015 11:21

  "Gabinet osobliwości" to tytuł najnowszej wystawy, którą będzie można odwiedzić już w najbliższy piątek w Jaworze. Pojawią się na niej najdziwniejsze eksponaty z muzeów w całej diecezji legnickiej.

  - W siedzibie Muzeum Regionalnego w Jaworze przy ul. Klasztornej 6 zaprezentowane zostaną unikatowe zbiory z dziedziny archeologii, sztuki, zoologii, paleontologii, entomologii i militariów, w tym kurioza sprowadzane z egzotycznych zakątków świata - mówi Arkadiusz Muła, pracownik jaworskiego muzeum.

  Eksponaty na wystawę zostały zebrane wśród regionalnych kolekcji prywatnych i zasobów muzealnych. Głównie placówek z terenu diecezji legnickie.

  - Zbiory przyjadą do nas m. in. z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze - wymienia A. Muła.

  Swoje osobliwości wystawią także gospodarze. Będzie to m. in. broń wschodnia, kolekcja motyli, trofea zwierzęce oraz wyjątkowy zbiór archeologii epoki kamienia i brązu. Eksponowanie niezwykłych przedmiotów było bardzo popularne w Europie w XIX w. Jednak początku zbierania dziwnych eksponatów należy szukać już w wieku XVI.

  - Tak zwane gabinety osobliwości, po niemiecku "Kunstkamer", zakładano głównie w rezydencjach mieszczańskich, szlacheckich i książęcych - mówi Arkadiusz Muła. - Funkcjonowały jako oddzielna kategoria zbieractwa, obok galerii sztuki i kolekcji malarstwa.

  Te prywatne zbiory udostępniane z czasem szerszemu gronu publiczności przyczyniły się w dobie oświecenia do powstania pierwszych w Europie muzeów - wyjaśnia. Wystawę oglądać można do końca wakacji. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół