• facebook
 • rss
 • Przyjmij naczynie z Chlebem...

  Roman Tomczak

  dodane 27.06.2015 17:32

  W seminaryjnej kaplicy bp Marek Mendyk udzielił posługi 6 nowym akolitom. W homilii wiele miejsca poświęcił potrzebie głębokiego przeżywania Eucharystii.

  Roman Charkot z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy, Przemysław Głuszek z parafii pw.  św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szklarskiej Porębie, Łukasz Kosztyra z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Tymowej, Kamil Pakuła z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Złotoryi, Przemysław Rogusz z parafii pw. oraz śś. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie oraz Mateusz Wyspiański z parafii pw. Matki Bożej Łaskawej w Zgorzelcu przyjęli dziś z rąk bp. Mendyka posługę akolitatu.

  Każdy z nich, klęcząc, usłyszał od niego słowa: "Przyjmij naczynie z Chlebem do sprawowania Eucharystii i tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy Stole Pańskim". Podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Marek, hierarcha zwrócił uwagę, że akolici są szczególnie powołani w posługiwaniu Kościoła. Tego Kościoła, dla którego Eucharystia jest szczytem i źródłem życia.

  - To właśnie dzięki Eucharystii lud Boży rozwija się i wzrasta. Będziecie pomagać kapłanom i diakonom w wypełnianiu ich urzędu. Będziecie udzielać Komunii św. wiernym, także zanosić ją chorym. Przeznaczeni do tej posługi, starajcie się jeszcze głębiej przeżywać ofiarę eucharystyczną i na jej wzór kształtować swoje życie - mówił w kaplicy seminaryjnej bp Mendyk.

  - Starajcie się również rozumieć duchowe znaczenie i istotę czynności, które będziecie wykonywać. Abyście codziennie przez Jezusa Chrystusa umieli i chcieli składać siebie w ofierze jako dar duchowy przyjemny Bogu. Tak postępując, pamiętajcie, że podobnie, jak spożywacie ze swoimi braćmi jeden eucharystyczny Chleb, tak razem z nimi stanowicie jedno, wspólnotę - powiedział do akolitów biskup pomocniczy.

  - Otaczajcie szczerą miłością mistyczne Ciało Chrystusa, czyli lud Boży. Zwłaszcza chorych i słabych, wypełniając w ten sposób przykazanie naszego Pana, które zostało dane apostołom podczas ostatniej wieczerzy: "Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem" - zaznaczył. Zwrócił też uwagę akolitom, aby każde ich przeżycie Mszy św. pozostało w nich, dla nich wszystkich, swego rodzaju zadziwieniem.

  - Niech rodzi autentyczne pragnienie spotkania z Jezusem w Komunii św. Nie jest to przecież zwykła modlitwa. Nie jest to tylko i wyłącznie czas słuchania Słowa. Stajemy u Źródła Życia. Nie można więc tylko stanąć w zachwycie. Trzeba sięgać po ten pokarm, który daje życie, którym jest sam Bóg - mówił bp Marek.

  W uroczystości wzięli udział m.in. prezbiterzy z diecezji, profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy oraz rodzice nowych akolitów. Po Eucharystii były życzenia, kwiaty i uściski, składane akolitom. Następnie wszyscy spotkali się na posiłku w seminaryjnym refektarzu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół