• facebook
 • rss
 • Kamionka podbija Amerykę

  rt /Muzeum Ceramiki

  dodane 19.06.2015 10:17

  Muzeum Ceramiki rozpoczęło współpracę z badaczami ze Stanów Zjednoczonych i promuje bolesławiecką ceramikę w ramach międzynarodowej konferencji.

  Jak mówi Agata Bojanowska, bolesławieckie muzeum współpracuje obecnie z prof. Charlesem R. Mackiem, wykładowcą Uniwersytetu Północnej Karoliny. - To największy w tej części świata badacz bolesławieckiej ceramiki. Jest też organizatorem wystaw kamionki, autorem i współautorem wielu książek i artykułów naukowych - mówi pracownica Muzeum Ceramiki.

  Dzięki prof. Mackowi bolesławiecka kamionka prezentowana jest na wystawie „Gąbką, pędzlem i szablonem. Bolesławiecka ceramika ze zbiorów Columbia Museum of Art”. Chodzi o kolekcję z muzeum sztuki w Południowej Karolinie. Na ekspozycji zebrano 43 wyroby garncarskie wytworzone w okresie międzywojennym w Bunzlau (jak wówczas nazywał się Bolesławiec). Ceramikę zdobiono wówczas właśnie przy pomocy gąbek, pędzelków i szablonów. Była przeznaczona do zwykłego, codziennego użytku, ale powszechnie podziwiana dzięki barwnym i nowatorskim zdobieniom (inspirowanym m.in. art nouveau i art deco).

  Wizytę w Muzeum Ceramiki złożyła także dr Jane Przybysz, dyrektor Muzeum McKissick przy Uniwersytecie Karoliny Południowej. - Przeprowadziła kwerendę wśród naszych zbiorów. Spotkała się także z Heleną Smoleńską, prezes zarządu Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” - relacjonuje A. Bojanowska.

  Zainteresowanie bolesławiecką kamionką w USA jest od lat bardzo duże. Obecne kontakty z naukowcami z tamtej części świata to kontynuacja współpracy zapoczątkowanej przed wojną przez Wilhelma Pukalla, twórcę i pierwszego dyrektora Zawodowej Szkoły Ceramicznej w Bolesławcu (Keramische Fachschule Bunzlau).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół