• facebook
 • rss
 • "Lalka" i Prus na początek

  Roman Tomczak

  dodane 04.05.2015 17:45

  Dla 28 tys. młodych Dolnoślązaków zaczęły się egzaminy maturalne. Absolwenci liceów najczęściej wybierali analizę jednego z wątków "Lalki". W technikach decydowano się głównie na temat dotyczący nadużycia władzy w opowiadaniu Prusa.

  Wpływ wolnej woli na los człowieka na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa oraz analiza wiersza Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka" - to tematy, jakie mieli do wyboru licealiści.

  W technikach do wyboru były wykorzystywanie władzy absolutnej w opowiadaniu Bolesława Prusa lub wizerunek matki w "Dziadach" Adama Mickiewicza i "Zielu na kraterze" Melchiora Wańkowicza.

  Większość maturzystów z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach zapewniało, że tematy nie były dla nich zaskoczeniem.

  - Na "Lalkę" stawiałem na sto procent. Myślałem, że jeszcze będzie Czesław Miłosz, ale Prus też nie za trudny - uważa Bartek, który jednak na napisanie tematu z "Lalki" potrzebował prawie dwóch godzin.

  Także w jeleniogórskim Zespole Szkół Elektronicznych nastroje nie były najgorsze. Klaudia i Martyna, które razem wyszły z dzisiejszego egzaminu mówią, że nie było źle. - Chyba! - zastrzega ze śmiechem Martyna. - Oczywiście obie pisałyśmy z Prusa, bo był chyba najłatwiejszy. Czułyśmy się z tego po prostu najlepiej przygotowane - mówią.

  Po ubiegłorocznych problemach z zachowaniem tajemnicy treści arkuszy egzaminacyjnych, w tym roku nie było z tym żadnych problemów. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu poinformowała, że na całym Dolnym Śląsku nie odnotowano żadnych problemów w związku z rozpoczęciem matury z języka polskiego. Po dzisiejszym egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym, jutro na maturzystów czekają zadania z matematyki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół