• facebook
 • rss
 • Św. Józef na kilkaset sposobów

  Jędrzej Rams

  dodane 01.05.2015 09:11

  Legniczanka - niczym wytrawny detektyw - od lat szuka wizerunków Opiekuna Zbawiciela.

  Legniczanka, Agata Szymkowiak, ​od kilku lat zbiera reprodukcje oraz zdjęcia przedstawiające św. Józefa.

  – On jest po prostu męski – śmieje się kobieta. – Są różni święci, ale ten jest wyjątkowy. Jemu Bóg powierzył opiekę nad swoim synem. Musiał więc mieć to coś – dodaje legniczanka.

  W swojej kolekcji ma już ich setki. Wiele z nich otrzymała od znajomych, za których teraz się modli za przyczyną Opiekuna Zbawiciela. W zbiorze p. Agaty znajdziemy fotografie rzeźb, płaskorzeźb, obrazów i malowideł naściennych m.in. z Krzeszowa, Zamościa, francuskiego Lisieux, Ustrzyk Dolnych, Kalwarii Zebrzydowskiej.

  – Moim skromnym zdaniem są dwa duże uproszczenia, które nieco zakłamują kult Józefa. Pierwsza część obrazów ukazuje go jako starca, który tak naprawdę niewiele już w życiu może zrobić. Jako starzec nie jest też wzorem męskości, pociągającym, silnym. Drugą straszną krzywdą wyrządzaną kultowi Opiekuna Zbawiciela są te wizerunki, w których jest on, co tu kryć, zniewieściały. To mnie bardzo boli. Dlatego zaczęłam szukać przedstawień, na których widzimy go jako silnego ale dobrego tatusia – mówi legniczanka.

  – Nowennę do św. Józef zaczynam jedna po drugiej. A on zawsze pomaga. Zachęcam do innych też do modlitwy za przyczyną Józefa. Przecież on wiedział co to jest ciężka praca, doświadczył zmartwienia o to, co inni mówią o twojej rodzinie, wiedział co znaczy wierzyć bardziej Bogu niż ludziom – mówi Agata Szymkowiak.

  Może państwo znajdą jakiś wizerunek, który akurat państwu się spodoba?

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół