• facebook
 • rss
 • Bp Komarica: Będziemy jeździć do Ocic

  Roman Tomczak

  dodane 18.04.2015 20:56

  Niewielka wieś pod Bolesławcem przyjęła po wojnie mieszkańców chorwackiej Gumjery. Jej proboszczem był zamordowany w 1943 r. przez serbskich czetników ks. Antoni Dujlović. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.

  Bp Franjo Komarica, ordynariusz diecezji Banja Luka i przewodniczący Komisji Episkopatu Bośni i Hercegowiny, gości z kilkudniową wizytą w diecezji legnickiej. Odwiedził m.in. Bolesławiec i Ocice.

  W Bolesławcu wziął udział w międzynarodowej konferencji poświęconej dziejom, współczesności i planom przyszłej współpracy bośniacko-polskiej. W Ocicach stanął w koncelebrze Mszy św. w intencji Polaków, byłych mieszkańców Jugosławii, którzy po wojnie osiedlili się na ziemi bolesławieckiej. 

  Ocice są miejscowością, w której po wojnie osiedliła się ludność bośniackiej Gumjery, wsi, w której pasterzował ks. Antoni Dujlović, zamordowany przez serbskich czetników w 1943 r.

  W dwudziestoleciu międzywojennym Gumjera była zasiedlona przez Polaków, którzy wyemigrowali na pocz. XX w., głównie z Małopolski. Po wojnie ludność tej i innych miejscowości, w których przeważał klimat polski, wyjechała na Ziemie Zachodnie powojennej Polski. Prawie wszyscy osiedlili się w Bolesławcu i okolicznych wsiach.

  Ocice są przykładem przesiedlenia całej wsi, w tym przypadku Gumjery. Razem z jej mieszkańcami na Dolny Śląsk przywędrowała pamięć o ofierze ks. Dujlovićia. Właśnie o proboszczu z Gumjery mówił podczas wizyty w Ocicach bp. Komarica. - Proszę was, abyście mocniej niż zwykle modlili się w intencji rychłej beatyfikacji waszego proboszcza. Ja osobiście modlę się o to każdego dnia - mówił w Ocicach bośniacki hierarcha.

  Dodał, że na 31 lipca planowane jest odsłonięcie krzyża zbudowanego na fundamentach kościoła parafialnego w Gumjerze. Ordynariusz Banja Luki już teraz zapraszał wiernych naszej diecezji do odwiedzin tego miejsca. Dodał, że wspólne kontakty mogą się zintensyfikować po ogłoszeniu ks. Dujlovićia błogosławionym.

  - Przygotujcie się wtedy na to, że Ocice staną się miejscem pielgrzymek wiernych z całych Bałkan - powiedział bp Komarica. Język bałkański jest wciąż żywy wśród mieszkańców Ocic, którzy - korzystając z każdej okazji - swobodnie rozmawiali z bośniackim hierarchą. Jedna z mieszkanek tej podbolesławieckiej miejscowości jest bliską krewną Željko Komšića, obecnego prezydenta Bośni i Hercegowiny.

  Mszy św. w Ocicach przewodniczył ks. Stanisław Dombaj, urodzony w Bolesławcu z matki Polki i ojca Bośniaka, obecnie posługujący w podwrocławskiej parafii Głoska. Obok bp. Komaricy do koncelebry stanęli proboszcz w Ocicach ks. Andrzej Kulicki oraz ks. Zlatko Malić, sekretarz ordynariusza Banja Luki. Jutro ostatni dzień pobytu bp. Komaricy w Polsce. Na godz. 12 w Bolesławcu zaplanowano Mszę św. z jego udziałem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół