• facebook
 • rss
 • Związkowcy jadą do Warszawy

  Roman Tomczak

  dodane 16.04.2015 13:56

  18 kwietnia przedstawiciele miedziowych związków zawodowych wręczą listy ministrom i premierowi. - Chcemy, żeby ktoś w końcu zajął się problemem podatku od kopalin - mówi Ryszard Zbrzyzny.

  Chodzi o sprzeciw wobec rządowych planów podtrzymania poziomu podatku od kopalin. Zdaniem Ryszarda Zbrzyznego, przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, drenujący KGHM podatek może doprowadzić do bankructwa firmy.

  - W ciągu trzech lat funkcjonowania tego podatku po raz pierwszy w historii Zakłady Górnicze Lubin zanotowały ujemy bilans finansowy. Ten przykład to może być dopiero początek katastrofy, jeśli w porę nie obniżymy tego podatku - uważa Zbrzyzny.

  Przed kilkoma tygodniami ZZPPM wystosowały list do ministerstwa skarbu państwa (właściciela KGHM), w którym przestrzegali przed taką możliwością, domagając się jednocześnie obniżenia podatku od kopalin o 40 proc., a w sytuacji, kiedy KGHM zanotowałby ujemny bilans finansowy - zastosowania zerowej stawki podatku.

  - Już znamy odpowiedź na nasze propozycje. Jest lakoniczna i arogancka. Ministerstwo nic nie zamierza robić w tej sprawie - oburza się szef miedziowych związków.

  Na tę sobotę, 18 kwietnia, w trzecią rocznicę wprowadzenia podatku od kopalin, związkowcy wręczą petycje kilku ministrom, m.in. skarbu państwa, finansów i gospodarki. Na koniec zamierzają złożyć list o podobnej treści w kancelarii premiera.

  - Być może te działania nie przyniosą natychmiastowego skutku, ale uważamy, że najwyższy czas aby zacząć o tym głośno mówić - uważa Zbrzyzny.

  KGHM codziennie wpłaca do budżetu państwa od 5-8 mln zł.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół