• facebook
 • rss
 • Bracia Henryka II Pobożnego

  Jędrzej Rams

  dodane 09.04.2015 21:12

  W rocznicę bitwy pod Legnicą oficjalnie zainaugurowano Bractwo Henryka II Pobożnego.

  Dokładnie w 744. rocznicę bitwy pod Legnicą w bazylice mniejszej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu został odczytany akt powołania do istnienia "Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka Pobożnego oraz księżnej Anny Śląskiej", w skrócie Bractwa Henryka II Pobożnego. Akt ten już 19 marca br. podpisał bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej.

  Eucharystii przewodniczył bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. Hierarcha w homilii wskazał na wartości patriotyczne i religijne, jakim hołdował książę, które do dzisiaj są godne naśladowania.

  Inicjatywa powołania bractwa narodziła się w środowisku Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 działającego w Legnicy przy klasztorze ojców franciszkanów.

  Stowarzyszenie działa na podstawie prawa kościelnego. Wśród głównych założeń jest duchowy rozwój członków oraz dążenie do świętości, mając za wzór postacie księcia Henryka  i jego żony Anny. Według statutu 9 kwietnia, w którym Henryk Pobożny poniósł śmierć, stanowi dla sióstr i braci bractwa szczególną okazję do modlitwy i celebracji uroczystej Eucharystii.

  Za wartości szczególnie ważne bractwo uznaje m.in. obronę podstaw chrześcijańskiej, łacińskiej cywilizacji, takich jak: prawo naturalne, w tym prawo do życia i naturalnej śmierci, tradycyjnie rozumiana rodzina katolicka, chrześcijańska kultura moralna oraz obecność Boga w społeczno-kulturalnej przestrzeni publicznej, patriotyzm i krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży.

  Najnowszy nabytek Muzeum Miedzi   Najnowszy nabytek Muzeum Miedzi Jędrzej Rams /Foto Gość Tego samego dnia w Muzeum Miedzi w Legnicy został pokazany obraz legniczanina Waltera Bayera przedstawiający chwile po przegranej bitwie pod Legnicą.

  - Wiedzieliśmy, że ten obraz istnieje, lecz nie wiedzieliśmy, jak on wygląda i czy w ogóle przetrwał wojnę - mówiła Grażyna Humeńczuk.

  Dzieło powstało bowiem na legnicką wystawę z okazji 700. rocznicy bitwy w 1941 roku. W spisie z tamtej wystawy jest aż pięć dzieł Bayera, ale nie wiadomo jak one wyglądały. Pokazany obraz jest pierwszym odnalezionym dziełem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół