• facebook
 • rss
 • KGHM idzie w energię

  Roman Tomczak

  dodane 04.11.2014 09:34

  Aby uniezależnić się od rosnących cen energii, spółka uruchamia własne bloki parowo-gazowe w Polkowicach i Głogowie. Bloki będą produkować energię elektryczną i ciepło.

  - Produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby jest z punktu widzenia KGHM jednym z kluczowych priorytetów biznesowych - mówi Herbert Wirth, prezes zarządu miedziowej spółki.

  - Rocznie KGHM zużywa ok. 2,5 terawatogodzin energii elektrycznej, co stanowi 2 proc. zapotrzebowania Polski na tę energię. Naszym celem jest zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej z własnej produkcji dla głównego ciągu technologicznego KGHM. Produkcja energii z własnych źródeł pozwala ograniczyć koszty jej pozyskania m.in. poprzez dywersyfikację dostaw, a tym samym częściowo uniezależnić się od cen rynkowych energii. Co ważne, przyjęty przez KGHM kierunek działań wspiera realizację celów polskiej polityki energetycznej - podkreśla prezes Wirth.

  Podczas uroczystego uruchomienia bloków przedstawiciele KGHM zapewniali, że ich praca pokryje około 25 proc. zapotrzebowania spółki na energię elektryczną. Pozwoli także zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o 40 proc. w stosunku do emisji z konwencjonalnych źródeł opalanych węglem.

  - Bliźniacze bloki w Polkowicach i Głogowie opalane są gazem ziemnym zaazotowanym, pochodzącym z lokalnego złoża w Kościanie - informuje Anna Osadczuk z biura prasowego KGHM.

  Blok w Polkowicach będzie produkował około 300 tys. megawatów energii elektrycznej i około 1 mln gigadżuli ciepła rocznie. Blok w Głogowie – około 250 tys. megawatów prądu i około 800 tys. gigadżuli ciepła. - Energia elektryczna i ciepło wytwarzane są w jednym procesie technologicznym. Zmniejsza to zużycie paliw, a tym samym koszty uzyskania energii, co ogranicza oddziaływanie na środowisko naturalne - dodaje A. Osadczuk.

  Bloki w Polkowicach i Głogowie to kolejne elektrociepłownie KGHM podłączone do systemu ciepłowniczego Energetyka Sp. z o.o. Ciepło wytwarzane w należących do Energetyki elektrociepłowniach Lubin, Polkowice, Głogów i Legnica ma łączną osiągalną moc 559,4 MWt, zaś energia elektryczna ma łączną zainstalowaną moc 100,3 MW.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Maluczki
   20.12.2013 10:31
   Przecież Pan Bóg stworzył ten świat, aby oddzielić dobro od zła.
   Dobro jest ciche, bo jest owocem miłości, a zło wrzeszczące i agresywne, dlatego gdzie pojawia się dobro, zaraz też wpada zło wrzeszczące przez media, demoralizujące dzieci od samego początku istnienia, kamienujące, napadające i mordujące, bo jest owocem egoizmu.
  • amico
   20.12.2013 19:28
   Dlaczego zła nie nazywa się po prostu złem, nie piętnuje i nie wskazuje winowajcy? Dlaczego giną chrześcijanie np. w Egipcie a szczególnie w Syrii? W sumie chrześcijanie, szczególnie ci w Syrii, cieszyli się wolnością w sensie, że mogli swobodnie wyznawać swoją wiarę. Komu nie spodobał się prezydent Assad? Kto wysyłał i robi to dalej, broń dla islamskich rebeliantów? To powszechnie wiadomo! Dlaczego papież nie napiętnuje wprost tych państw? Tym bardziej, że już zginęło około 200000 ludzi, głównie cywili, a końca nie widać! Uważam, że w takiej sytuacji nie wolno milczeć!
  • roza
   23.12.2013 11:52
   Dziękuję za piękny artykuł !
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół