• facebook
 • rss
 • Jedność w różnorodności

  Jędrzej Rams

  dodane 26.10.2014 12:04

  Przedstawiciele wszystkich ruchów i stowarzyszeń katolickich już po swoim spotkaniu.

  Raz lub dwa razy w roku przedstawiciele wszystkich organizacji, ruchów i wspólnot katolickich działających w diecezji legnickiej otrzymują zaproszenie do spotkania się z biskupem oraz ze sobą nawzajem. W tym roku okazja taka nadarzyła się 25 października. W auli Wyższego Seminarium Duchownego zebrało się kilkadziesiąt osób reprezentujących 20 ruchów i stowarzyszeń. Od Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej, stowarzyszenia Civitas Christiana, przez spotkania małżeńskie, III zakon franciszkański po Eucharystyczny Ruch Młodych, Domowy Kościół a nawet towarzystwo Niepokalanej z Osłej.

  - Jako diecezjalni koordynatorzy spotykamy się czasami z uwagą od osób z innych diecezji, że każdy ruch ma swoją duchowość, a jego członkowie nie czują potrzeby spotykania się z innymi duchowościami. A to jest błąd. Rada pomaga poznawać się wzajemnie, wzmacniać, a nawet prozaicznie pomaga dowiedzieć się biskupowi czy kapłanom, jakie ruchu działają w diecezji - mówi ks. Jarosław Święcicki, asystent kościelny diecezjalnej rady.

  Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. W komentarzu do czytania podczas modlitwy przedpołudniowej Liturgii Godzin, którą się modlono, przedstawił wizję chrześcijanina oraz cele istnienia poszczególnych duchowości, ruchów i stowarzyszeń w Kościele.

  Po modlitwie z biskupem przyszedł czas na pracę. Ta miała dwa wymiary. Pierwszym było dzielenie się informacjami o najbliższych i najważniejszych wydarzeniach oraz świadectwami kilku wybranych wspólnot.

  Sporo o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016 roku opowiedział ks. Łukasz Rusinek, diecezjalny koordynator przygotowań. Pokazywał obszary, w których można się zaangażować, cele przygotowań, a także owoce pomocy.

  W planie spotkania był też wybór przedstawicieli do sekretariatu rady, lecz zanim rozdano karty do głosowania, na mównicy wystąpili jeszcze przedstawiciele Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" FSE oraz stowarzyszenia Towarzystwa Maryi Niepokalanej z Domu Chleba z Osłej.

  Harcerze zaprezentowali m.in. ten bardzo ciekawie nakręcony film z pielgrzymki do najstarszego sanktuarium w Polsce, czyli na Święty Krzyż, którą odbywają we wrześniu każdego roku.

  Droga Cię wzywa! Skauci Europy
  Skauci Europy

  Na sam koniec przeprowadzono głosowanie, którego wyniki wprowadziły do sekretariatu przedstawicieli poniższych wspólnot: Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" FSE, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło-Życie, Domowego Kościoła oraz Odnowy w Duchu Świętym.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół