• facebook
 • rss
 • ERM-ita bez ściemy

  Jędrzej Rams

  dodane 18.10.2014 21:44

  Animatorzy Eucharystycznego Ruchu Młodych debatowali nad aktualnymi i przyszłymi sprawami.

  Dwa razy w roku animatorzy spotykają się, by omawiać aktualne wydarzenia oraz planować przyszłe. Tegoroczne jesienne spotkanie było bardzo ważne, ponieważ nadchodzący rok będzie już setnym istnienia ruchu. Dlatego też trzeba się bardziej przygotować.

  Gościem specjalnym był bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej, który chciał poznać nie tylko animatorów, ale i sam ruch.

  Spotkanie współprowadziła s. Danuta Pusty, ogólnopolska animatorka Eucharystycznego Ruchu Młodych. Przypominała o priorytetach w formacji młodych w ERM. Pokazywała też pozytywne przykłady m.in. docierania do rodziców ERM-itów, którzy początkowo tylko pomagali w dowożeniu dzieci na spotkania, a dzisiaj tworzą własne grupy formacyjne. Okazuje się bowiem, że zaangażowanie najmłodszych przekłada się na starszych, którzy odkrywają, że właśnie w formacji dzieci odnajdują odpowiedzi na nurtujące ich pytania o Boga.

  - Bardzo nas cieszy jej przyjazd, chociaż zaznaczę, że często mamy z nią kontakt. Prowadziła w naszej diecezji m.in. rekolekcje. Wiemy też, że często na spotkaniach w innych częściach Polski powołuje się na pomysły i rozwiązania tworzone w diecezji legnickiej - z dumą mówił ks. Jarosław Górecki, moderator diecezjalny.

  Wśród działań na rok 2015 znalazły się oczywiście spotkania formacyjne, rekolekcje czy obozy wakacyjne. Odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka z okazji rocznicy. Członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych będą podczas uroczystości Objawienia Pańskiego zbierali dary dla swoich kolegów na Białorusi i Ukrainie. Tradycyjnie też 11 lutego będą odwiedzać chorych w ich domach bądź miejscach leczenia.

  Już niedługo członkowie ERM-u spotkają się w legnickiej katedrze podczas święta patronalnego. Przypada ono w niedzielę Chrystusa Króla. Żeby jednak święto było świętem, potrzebna jest całoroczna praca formacyjna oparta na czterech zasadach: "Żyj Mszą św., czytaj Ewangelię, kochaj bliźniego i bądź 13. Apostołem".

  - Kolokwialnie można powiedzieć, że młodzi ludzie nie kupują ściemy. Bardzo szybko wyłapują, że coś jest źle przygotowane czy zorganizowane. Oni lubią konkret. Dlatego my, jako animatorzy, potrzebujemy takich spotkań jak dzisiaj, żeby wymieniać się doświadczeniami i planować przyszłość. To sprawia, że idziemy pewnie do młodych, a oni aktywnie i z chęcią włączają się w proces formacji - mówi Danuta Leonhardt z Chojnowa, która prowadzi grupę w Budziwojowie.

  Wielką nadzieją na rok 2015 jest sprowadzenie z Włoch relikwii bł. Imeldy, patronki dzieci pierwszokomunijnych. Trafiłyby one do Chojnowa, diecezjalnego centrum Eucharystycznego Ruchu Młodych.

  Dzisiaj grupy Eucharystycznego Ruchu Młodych istnieją m.in. w Chojnowie, Polkowicach, Kamiennej Górze, Rosochatej czy Parchowie. Formacja w ERM-ie jest tożsama z ideami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Akcji Katolickiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół