• facebook
 • rss
 • Uwzniośleni

  Roman Tomczak

  dodane 13.10.2014 13:44

  Z okazji 14. Dnia Papieskiego w bazylice jeleniogórskiej zabrzmiało oratorium "Per Crucem ad Lucem". Gościem koncertu był czeski chór z Jablonca nad Jizerą.

  Połączone siły świetnych chórów polskiego i czeskiego oraz znakomitych filharmoników dolnośląskich pod batutą Huberta Kowalskiego, wykonały oratorium dedykowane świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II.

  Oratorium Hubert Kowalski napisał specjalnie dla bp. Stefana Cichego, biskupa-seniora diecezji, w podziękowaniu za jego posługę pasterską i „szczególne umiłowanie Jeleniej Góry i całego regionu”.

  - Życie każdego z nas wiedzie "Per crucem ad lucem", od krzyża do Światła. Ale zawsze perspektywą tej drogi zawsze jest Światło, Zwycięzca ciemności - zaznaczył H. Kowalski.

  Przed koncertem bp. Zbigniew Kiernikowski nagrodził laureatów II Międzygimnazjalnego Konkursu „Bliżej Kościoła”.

  W tym roku dotyczył on postaci papieży związanych z II Soborem Watykańskim: Jana XXIII oraz św. Jana Pawła II. Konkurs zorganizowało Publiczne Katolickie Gimnazjum u św. Pankracego. To właśnie uczniowie tej szkoły zajęli pierwsze miejsce tegorocznej edycji konkursu.

  Koncert, który odbył się w bazylice mniejszej pw. śś. Erazma i Pankracego, rozpoczął występ czeskiego chóru „Młodzi” z Jablonca n. Izerą.

  Po nim miejsce w prezbiterium zajęli chór i orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej, z udziałem światowej sławy sopranistki, Anny Filipowskiej-Wolfinger.

  Na koniec odbył się koncert zjednoczonych sił artystycznych (oba chóry i filharmonicy), który był przykładem kultury muzycznej najwyższej próby. Wykonanie to poprzedziły go warsztaty muzyczne, zorganizowane w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

  Gośćmi honorowymi koncertu byli ordynariusz diecezji legnickiej bp. Zbigniew Kiernikowski, bp. Stefan Cichy oraz Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół