• facebook
 • rss
 • Formacja i przyjęcie

  Jędrzej Rams

  dodane 13.10.2014 11:04

  Za nami pierwsze w diecezji spotkanie wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

  Do Centrum Spotkań im. św. Jana Pawła II w Legnicy przyjechała prawie setka młodych katolików, którzy zadeklarowali swoją pomoc w organizacji przyjęcia grup z różnych strona świata, które przyjadą do naszej diecezji w lipcu 2016 roku w ramach Dni w Diecezjach podczas Światowych Dni Młodzieży. Okazuje się jednak, że tak duża liczba uczestników spotkania to dopiero wierzchołek góry lodowej.

  - Z Bolesławca przyjechali ci, którzy mieli dzisiaj czas. Tylko w naszym mieście chęć pomocy w przyjęciu gości w 2016 roku zgłosiło około 60 osób - mówi ks. Kamil Szymczak, odpowiedzialny za przygotowanie Bolesławca na ŚDM w 2016 roku.

  Jak to bywa na pierwszych spotkaniach zostało ono poświęcone sprawom organizacyjnym, czyli odpowiedzi na pytania- co, gdzie, jak, kiedy, no i w końcu - po co? Ks. Przemysław Superson wyłożył młodym czym jest chrześcijański wolontariat. Później ochotnicy podzielili się na cztery grupy odpowiadające poszczególnym diakonom przygotowań - logistycznej, medialnej, liturgicznej oraz muzycznej.

  - Czas do ŚDM będzie wypełniony pracą oraz formacją. Tej drugiej nie może zabraknąć, ponieważ inaczej całe Światowe Dni Młodych nie będą miały sensu. Dlatego najpierw musi być formacja, a z niej dopiero wypłynie dobre przyjęcie przyjezdnych - tłumaczył ks. Łukasz Rusinek.

  Część ochotników na spotkaniu podjęła decyzję, gdzie najlepiej spożytkuje swoje siły i zdolności.

  - Wybrałem diakonię liturgiczną, ponieważ jestem ceremoniarzem w rodzinnej parafii i wiem, że w ten sposób będę mógł pomóc najlepiej. A chcę się zaangażować, ponieważ mam nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży będą świetną przygodą - mówił Gościowi Legnickiemu Miłosz Cibor par. pw. Chrystusa Króla z Bolesławca.

  Monika Kamska połączy chęć podzielenia się swoimi zainteresowaniami w diakonii muzycznej wspierając też tę logistyczną.

  - Jestem w diakonii muzycznej, ponieważ na co dzień gram na skrzypcach. Zauważyłam, że moje zdolności się przydają podczas oprawy spotkań modlitewnych. Czuję, że jestem potrzebna. Każde takie spotkanie z takimi jak ja, młodymi katolikami, przybliża mnie do Boga. Mam nadzieję, że podczas przyjęcia młodych z całego świata też tego doświadczę. Zwłaszcza, że moi rodzice dali mi zielone światło na przyjęcie kogoś do naszej rodziny na czas pobytu w diecezji legnickiej - mówiła Monika Kampka z par. Podwyższenia Krzyża Świętego z Legnicy.

  Księża odpowiedzialni za przygotowania podkreślają w rozmowie, że lista wolontariuszy wcale nie jest zamknięta. Dlatego warto jeszcze zgłosić chęć pomocy. Wystarczy kliknąć TUTAJ i wypełnić odpowiedni formularz. Do wolontariatu zaproszone są osoby, które są w stanie za dwa lata pomóc przyjąć grupy młodzieży, które przyjadą do naszej diecezji na kilka dni przed głównym spotkaniem ŚDM w Krakowie.

  Według szacunków Krajowego Biura ŚDM Kraków 2016 diecezja legnicka powinna przygotować się do przyjęcia nawet kilku tysięcy młodych uczestników głównego spotkania.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół