• facebook
 • rss
 • Uniwersytet zawodowy

  Roman Tomczak

  dodane 08.10.2014 14:20

  W Kamiennej Górze szkoły będą współpracować z firmami na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. W ciągu kilku kolejnych lat dostarczą im wykwalifikowanych pracowników.

  Klaster to nic innego jak forma współpracy pomiędzy inwestorami w strefie i placówkami oświatowymi. Ci pierwsi będą zgłaszać zapotrzebowanie na pracowników, a szkoły kształcić w poszczególnych specjalnościach.

  Jak wyjaśnia Iwona Krawczyk, prezes kamiennogórskiej strefy, taka płaszczyzna współpracy powinna przede wszystkim  realizować zadania odpowiadające potrzebom rynku.

  - Wszystko musi dziać się w oparciu o oczekiwania współpracujących z nami pracodawców. Tylko wówczas odniesiemy sukces - uważa prezes I. Krawczyk. 

  - W ramach klastra stworzymy Uniwersytet Zawodowy dla gimnazjalistów. Położymy duży nacisk na wyjazdy studyjne, aby uczniowie świadomie wybierali ścieżkę kariery zawodowej - dodaje.

  Powstanie klastra to odpowiedź na zgłaszane zapotrzebowania inwestorów. Jednak korzyści mają być obustronne. Klaster ma zapewnić im dobrze przygotowaną kadrę pracowniczą, a młodzi ludzie będą mieli kierunkowe wykształcenie i pewność miejsca pracy.

  W Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze są już klasy kształcące ślusarzy i operatorów urządzeń skrawających. Kolejne klasy kierunkowe mają powstać już w przyszłym roku szkolnym.

  - Pojawią się w niej kolejne, nowe kierunki kształcenia zawodowego dla powiatu kamiennogórskiego. Będą to technik włókiennik oraz operator maszyn włókienniczych. Podobnie, z uwzględnieniem potrzeb przedsiębiorców, chcemy zainicjować utworzenie nowych kierunków kształcenia w powiatach: jeleniogórskim, zgorzeleckim, lubańskim i bolesławieckim - mówi prezes Iwona Krawczyk.

  Na modernizację pierwszej klasy w ZSZO strefa wydała prawie 100 tys. zł. Za te pieniądze kupiono sprzęt komputerowy oraz interaktywne pomoce naukowe dla uczniów i nauczycieli. Klaster edukacyjny to jedyny tego rodzaju projekt realizowany w kraju.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół