• facebook
 • rss
 • Inauguracja Sierra Gorda

  Roman Tomczak

  dodane 01.10.2014 21:21

  Chilijska kopalnia, własność KGHM i japońskiej firmy Sumomito, uroczyście rozpoczęła działalność. Pierwszy transport 6 tys. ton koncentratu miedzi ma dotrzeć do japońskich hut w listopadzie.

  - W ciągu ostatnich dziesięciu lat rynek miedzi ogromnie zyskał na znaczeniu - mówił podczas otwarcia kopalni Maciej Ściążko, dyrektor kopalni.
   
  - Miedź wykorzystywana jest dosłownie wszędzie - od naszych domów po telefony komórkowe i samochody. Konsumpcja miedzi stale rośnie, co ma swoje odzwierciedlenie w jej cenie.
   
  Kopalnia Sierra Gorda będzie zatem pełnić rolę niezwykle ważnego ogniwa w zapewnieniu podaży na globalny popyt na miedź i molibden - powiedział dyrektor Ściążko. 
   
  Sierra Gorda to jeden z największych i najszybciej zrealizowanych projektów górniczych na świecie. Ulokowana jest na pustyni Atacama, największego zagłębia miedzi w Chile. W inauguracji kopalni udział wzięło ponad 600 gości. Stronę chilijską reprezentowała prezydent Michelle Bachelet. 
   
  Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, nadającej kopalni Sierra Gorda imię Ignacego Domeyki
  Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, nadającej kopalni Sierra Gorda imię Ignacego Domeyki KGHM
  W delegacji rządu polskiego byli Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, oraz Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w polskim MSZ. 
   
  W imieniu rządu Japonii wystąpił Norihiko Ishiguro, wiceminister ds. zagranicznych w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu.
   
  Po okresie rozruchu, który zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć na początku 2015 roku, Sierra Gorda będzie produkować rocznie około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota. 
   
  Prognozowana średnioroczna produkcja, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół