• facebook
 • rss
 • Wykształcą i zatrudnią włókienników

  Roman Tomczak

  dodane 22.09.2014 22:49

  Grupa kapitałowa Lubawa SA inwestuje w KSSEMP prawie 35 mln zł w przemysł lniarski. To powrót do tradycji włókienniczych w Kamiennej Górze.

  W mieście znowu będą produkowane tkaniny i dzianiny, a Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących wykształci techników włókienników i operatorów maszyn włókienniczych. Miasto ma zyskać na nowo włókienniczy charakter.

  To zupełnie jak 40 lat temu, kiedy w Kamiennej Górze zaczęto budować ogromną fabrykę przędzy lnianej. Przez dziesięciolecia zatrudnienie znajdowały to kolejne roczniki znakomitych fachowców. Po upadku fabryki wydawało się, że przemysł lniarski w Kamiennej Górze już nigdy się nie podniesie, a maszyny do produkcji dzianin i tkanin można będzie oglądać wyłącznie w miejscowym muzeum. Tak się na szczęście nie stało.

  Dziś (22.09) w Muzeum Tkactwa prezes kamiennogórskiej strefy Iwona Krawczyk przyznała trzy kolejne zezwolenia na działalność, tym razem  w branży lniarskiej. Otrzymały je dwie spółki: Miranda 2 (dwa zezwolenia) i Miranda 3 (jedno zezwolenie). Obie wchodzą w skład grupy kapitałowej Lubawa SA Wartość trzech inwestycji, które zostaną zrealizowane w Kamiennej Górze, wyniesie do 34,5 mln zł. Docelowo zostanie utworzonych w obrębie grupy Lubawa SA sto nowych miejsc pracy. 

  Eksponaty maszyn włókienniczych w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Do dziś wydawało się, że tylko one będą świadczyć o lniarskiej tradycji miasta. Nowe inwestycje mają przywrócić dawne zawody   Eksponaty maszyn włókienniczych w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Do dziś wydawało się, że tylko one będą świadczyć o lniarskiej tradycji miasta. Nowe inwestycje mają przywrócić dawne zawody Roman Tomczak /Foto Gość

  - Dzięki współpracy z wieloma partnerami biznesowymi oraz jednostkami naukowymi, badawczymi w kraju i za granicą, grupa kapitałowa Lubawa SA dostarcza innowacyjne produkty najwyższej jakości, m.in. osłony balistyczne, łodzie dla ratownictwa, odzież ochronną - powiedziała dziś Iwona Krawczyk, prezes zarządu kamiennogórskiej strefy.

  Kolejne inwestycje w kamiennogórskiej strefie będą ściśle powiązane z powstającym Strefowym Klastrem Edukacyjnym, dostosowującym szkolnictwo do potrzeb rynku. Dzięki niemu uczniowie zdobędą konkretny zawód, a pracodawca wykwalifikowanych pracowników.

  Od początku roku zarząd kamiennogórskiej strefy ekonomicznej wydał łącznie 7 zezwoleń. Deklarowane nakłady to kwota rzędu 155,5 mln zł. Powstanie prawie 200 miejsc pracy, utrzymanych zostanie 510.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół