• facebook
 • rss
 • Pięć dni z ceramiką

  Roman Tomczak

  dodane 24.08.2014 20:33

  Zakończyło się jubileuszowe, 20. Bolesławieckie Święto Ceramiki. Wypełniły je poplenerowe wystawy i targi ceramiczne, warsztaty garncarskie oraz efektowna parada glinoludów.

  Od środy do niedzieli (20-24.08) tysiące ludzi bawiło się, uczyło i emocjonowało podczas dorocznego święta miasta.

  Zabawę zapewnili artyści i zespoły, które zaproszono do miasta z całej Polski. Naukę - warsztaty starych technik wytwarzania glinianych i ceramicznych naczyń. Emocje - mistrzostwa w toczeniu na kole i fantastyczna parada glinoludów.

  Agnieszka Gergont, rzeczniczka prezydenta miasta podkreśla, że udział w niej wzięli zwykli mieszkańcy miasta. - Wymyślali coraz bardziej oryginalne przebrania. Przecież dorobek tego miasta wyrósł na mozolnej pracy w glinie, zatem glinoludy powinny być jego wizytówką, formą artystycznego wyrazu - uważa A. Gergont.

  W czerwcu odbył się w mieście jubileuszowy, już 50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Na poplenerowych wystawach znalazły się prace uznanych artystów ceramików, m.in. Krystyny Gay-Kutschenreiter, Kazimierza Kalkowskiego, Mateusza Grobelnego, Janiny Bany-Kozłowskiej i Marity Benke-Gajdy.

  - Robimy wernisaż tegorocznego pleneru oraz osobną wystawę wybranych prac z poprzednich edycji. Jubileusze 20-lecia święta i 50-lecia plenerów sprawiają, że przygotowaliśmy wyjątkowy program, który ma zainteresować jak najwięcej osób - powiedziała rzeczniczka prezydenta miasta.

  Bolesławieckie Święto Ceramiki to jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie. Tradycje ceramiczne w Bolesławcu sięgają średniowiecza. Do dziś wyroby fabryk i manufaktur z napisem "Ceramika Bolesławiecka" znajdują nabywców na całym świecie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół