• facebook
 • rss
 • Jesteście monstrancjami!

  Jędrzej Rams

  dodane 19.06.2014 17:10

  W procesji w Legnicy wzięli udział m.in. abp Piero Marinli i abp Konrad Krajewski.

  Tegoroczne legnickie obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legnicy miały wyjątkowy charakter. Tego dnia zakończył się bowiem I Kongres Eucharystyczny Diecezji Legnickiej.

  Dlatego mieszkańcy przeszli tylko w jednej, jedynej dla całego miasta procesji. Za Najświętszym Sakramentem ulicami miasta między katedrą a kościołem św. Jacka przeszło prawie 8 tysięcy osób.

  Liturgii w legnickiej katedrze przewodniczył abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, zaś homilię wygłosił abp Piero Marini, przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Hierarcha mówił m.in. o historii publicznego kultu Najświętszego Sakramentu, a także meandrach wiary, z którymi się zmagamy. Odpowiedzią na zanik wiary, na problemy w życiu jest karmienie się Ciałem i Krwią Chrystusa.

  - Kiedy w celebracji Mszy św. ogłasza się słowo Boga, wówczas sam Jezus rozmawia z nami i przywraca nam utraconą nadzieję. Jest to pierwsza część celebracji Ciała i Krwi Pana. Po ogłoszeniu słowa życia Pan ofiarowuje nam chleb życia i kielich zbawienia. Dla nas rozbrzmiewają na nowo słowa Jezusa z ostatniej wieczerzy. Ciało Chrystusa, które adorujemy i które niesiemy w procesji, jest przede wszystkim chlebem do jedzenia. Jest chlebem, które przekazuje życie. Kto je ten chleb, będzie żył na wieki - mówił abp Piero Marini.

  Przy pierwszym ołtarzu kilka zdań kazania wygłosił abp Konrad Krajewski. - Panie Jezu, Ty nie mieścisz się w kościele. W monstrancji wychodzisz raz do roku na ulice naszych miast. Po każdej Mszy św. mogę Cię jednak zanieść dokądkolwiek pójdę. Po Komunii Świętej powinienem przed każdym z was przyklęknąć. Jesteście wówczas pełni Boga. Jak ta monstrancja. Popatrz, ile tu monstrancji! Mimo tego, dlaczego Jezu nie widać Cię w naszym mieście? Dlaczego Ciebie ukrywamy? Jeżeli chcecie, aby wasze miasto, przepiękna Legnica, było święte, to zanieście wszędzie Jezusa, a czegokolwiek się dotkniecie będzie uświęcone - mówił watykański hierarcha.

  Drugi ołtarz został umiejscowiony przy kościele mariackim i tam błogosławieństwa udzielił bp Marek Mendyk. Trzeci ołtarz znajdował się przy kościele pw. Świętej Trójcy i tam słowo do zgromadzonych wygłosił abp Piero Marini. Ostatni ołtarz umiejscowiono przy sanktuarium św. Jacka i tam przemawiał i błogosławił bp Stefan Cichy.

  I Kongres Eucharystyczny był symbolicznym zwieńczeniem jego 9-letniej posługi jako ordynariusza diecezji legnickiej. W sobotę 28 czerwca odbędzie się ingres nowego biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół